פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
האח הגדול 5
מאת: קובי אלפי
זו השנה החמישית שכולם מדברים על משבר כלכלי גדול.
זו השנה החמישית שבכל העולם מסתכלים בדאגה על משבר החובות באירופה.
זו השנה החמישית שכולם עוקבים בחשש על מצבה של הכלכלה הגדולה בעולם- כלכלת ארה"ב.
אך מדוע אף אחד לא אומר בגלוי ובקול שזו גם השנה החמישית שהבנקים המרכזיים בעולם מריצים בעצמם את שוק המניות העולמי, בתקווה שיצליחו באמצעות כל הכלים המוניטריים העומדים לרשותם לאושש את הכלכלה העולמית שנסדקה עד מאוד בעקבות המשבר הגדול לו היינו עדים בשנת 2008, משבר הידוע בכינויו משבר "הסאב-פריים"?!
 
 
הבנקים המרכזיים מזרימים סכומי עתק לכל המעוניין לקבלם, בכל דרך מוניטרית (גם פיסקלית) אפשרית, החל מרכישת נכסים רעילים מהבנקים המסחריים אל תוך המאזנים שלהם, דרך מגוון תכניות תמריץ, שעושות כמעט הכל כדי להעלות את רמת הצריכה של האזרח הפרטי, ועד להתחייבות לרכישות ישירות, בסך מצרפי של טריליוני דולרים, של אג"ח, ובלבד שיוזרם כסף חדש ורענן אל מנועי הכלכלה.
 
רק כדי לסבר את האוזן אציין שהפדרל ריזרב בארה"ב רכש משנת 2008 כבר למעלה מ- 3 טריליון דולר (נכון לכתיבת שורות אלו ישנה התחייבות להמשיך לעשות כן כל עוד רמת האבטלה גבוהה מ- 6.5% והאנפלציה השנתית נמוכה מ- 2%) [ר' מקור] ושהבנק המרכזי היפני הכריז בתחילת אפריל, על הגברת קצב רכישת האג"ח הממשלתיות שלו לכ- 530 מיליארד דולר בשנה (50 טריליון ין) [ר' מקור]
 
 
למי שתוהה כעת ושואל עצמו שאלות כמו, למה הם עושים זאת? האם ראשי הבנקים המרכזיים העולמים באמת התחפשו לסנטה קלאוס חמש שנים ברציפות? ומילא בקריסמס, אבל למשך כל השנה?!
אז זהו שלא! ברור לכולנו שאף בנק מרכזי לא היה מתנדב למהלך שכזה אילולא סבר שללא התערבות מלאכותית, הכלכלה העולמית הקפיטליסטית המודרנית היתה מתמוטטת ומשנה פניה ללא הכר!
 
אל-אריאן, מנהל ההשקעות של פימקו, המנהל את קרן האג"ח הגדולה בעולם המנהלת מעל לשני טריליון דולר, קרא לתופעה זו "הניסוי הגדול ביותר שראינו במסגרת פעולות הבנקים המרכזיים". אני קורא לזה "יריית הפתיחה של הנהירה הגדולה לעבר שוק המניות!".
 
אסביר את כוונתי. תודו שנסיבות ההתערבות מלחיצות ומדאיגות, אך בואו נשאל את עצמנו שאלה מרכזית חשובה אחרת: מה משמעות ההתערבות המלאכותית של כל הבנקים המרכזיים ב-5 הכלכלות הגדולות בעולם (התופעה גורפת אף יותר..-)? מה משמעות הזרמת הכספים המוגזמת למגזר העסקי, הפרטי, הציבורי והיצרני? -משמעות הדבר בעיניי אחת היא, -הקצאת נכסים שונה ממה שהיה נהוג עד לשנת 2008.
החל מתחילת שנות ה-80 אנו עדים לירידה עקבית בתשואת אג"ח ממשלת ארה"ב. הקצאת אפיקי ההשקעה בתיק השקעות הינה תהליך מורכב, אולם, ומבלי להיכנס לשאלת הפרופיל של המשקיע, ההקצאה חייבת להיגזר מפוטנציאל התשואה של אפיק ההשקעה, בהינתן רמת הסיכון בו. בכל נקודת זמן ב- 30 השנים האחרונות, עד לשנת 2008 היתה תשואת אגרת החוב המדוברת גבוהה מ- 3.5%. התשואה הממוצעת בתקופה זו היתה כ- 7%. תשואה של 7% גוזרת מכפיל של כ- 14% (100/7). מכפיל זה הינו המכפיל ההיסטורי של מדד ה-S&P500  - מדד המניות של 500 החברות הגדולות בארה"ב.

 
 
 
החל משנת 2008, התשואות באג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים ירדו בחדות ובשנתיים האחרונות עומדות על 2% ואף נמוך מכך ( נכון להיום עומדות על 1.70%).
 
 
 
משמעות הדבר היא שמשקיע הרוכש אגרת חוב של ממשלת ארה"ב מוכן להסתפק בכ- 2% בלבד לשנה בכל אחת מעשר השנים הבאות. המכפיל הנגזר הינו 50! המכפיל הנוכחי של שוק המניות בארה"ב עומד על כ- 12% בקירוב, כלומר צפי לתשואה שנתית, בהנחת רווחיות זהה של החברות, יהיה כ- 8%.
תוסיפו לכך את הזרמת הכספים הגדולה של הבנקים המרכזיים אל המשקים -ותראו שיחס הסיכוי-סיכון בימינו מטה באופן בולט את כף המאזניים לטובת המקטע המנייתי ביחס לאפיקים הסולידיים!
לעניות דעתי אנו בפתחו של שוק שורי גדול ועוצמתי, ולא מן הנמנע שנפגוש בשנים הקרובות את מדדי המניות המובילים ברמות גבוהות משמעותית מהרמות הנוכחיות.
 
ספקנים? בידקו את תנועת הכספים והקצאת הנכסים של הגופים המוסדיים הגדולים בארה"ב בכל אחת משלוש השנים האחרונות, ותראו שאצל האח הגדול החלטה כבר התקבלה...

הכותב הינו בעלים ומנכ"ל של חברת אלפי בנדק ניהול תיקי השקעות בע"מ (להלן – החברה). החברה בעלת רישיון מנהל תיקים ומשווק השקעות. החברה מנהלת את ההשקעות בקרן הנאמנות "אלפי בנדק (F6) אסטרטגיות" שבניהול אלומות ספרינט ניהול קרנות נאמנות בע"מ.
האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה בניירות ערך או בנכסים פיננסיים.

 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים