פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
רו"ח ראובן שיף

הגדלת הכנסות המדינה ממיסים אינה המזור לכלל תחלואי הכלכלה ולבעיית אי השוויון בחברה הישראלית

בימים אלה כאשר ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת נתניהו הרביעית נחתמו וקורמים עור וגידים, הממשלה החדשה והצרה יצאה לדרך והגיעה העת לפירעון וקיום ההבטחות. לא אפריז אם אומר כי הציבור הישראלי תולה תקוות רבות בשר האוצר הנכנס. משה כחלון, שהגיע למערכת הבחירות מלא אכזבה מהמצב החברתי בכלל ומיוקר הדיור בפרט, ובנוסף מהאתגרים הכלכליים שהמשק אינו מצליח להתמודד עימם ביומיום. יחד עם זאת קיימת בציבור תחושה כללית כי אחרי ארבע ממשלות עם אותו הראש, מה כבר ניתן יהיה לחדש?  את תקוותו תולה הציבור כאמור בשר האוצר החדש המגיע לממשלה החדשה כשבאמתחתו הישגים בלתי מבוטלים, אותם הוביל עבור אזרחי המדינה בנושאים של תחרות חופשית
.
עד כה היה הכל בבחינת חזון ומשאלת לב אך כעת שאלת השאלות הינה, האם יצליח כחלון לממש את הבטחותיו מחד, ולשמור על הקופה הציבורית מאידך?
בעת האחרונה התייחסה התקשורת לשלוש מתוכניותיו של שר האוצר הנכנס בהיבט המיסוי:  
v     העלאה משמעותית של שיעור מס הרכישה לרוכשים דירה להשקעה
v     הטלת מס ירושה על עזבון של למעלה מ-10 מיליון שקל
v     החלת פטור ממע"מ על מוצרי מזון בסיסיים  
תוכניות אלה עוררו ועדיין מעוררות, מן הסתם, הדים רבים אודות יעילותן הכלכלית והחברתית. לזכותו של שר האוצר החדש יש לזקוף את העובדה שהוא משכיל להבין את מה שכלכלנים רבים נוטים לשכוח: למדינה ולעומדים בראשה, קיימת  גם אחריות חברתית ותפקידה של הממשלה הוא לדאוג לרווחת אזרחיה. על קברניטי המדינה חלה החובה להעלות על סדר היום הציבורי את נושא יוקר המחיה ולמצוא לו פתרונות מהירים ויעילים על מנת להשיב את אמון הציבור ובייחוד של אלה הנמנים על מעמד הביניים. אומנם כל הזמן נזרקים לחלל האוויר פתרונות רבים ומגוונים, שעל יעילותם אני מטיל ספק. 
 
העלאת שיעור מס הרכישה עלולה לגרום למשקיעים ישראליים לחפש השקעות זרות אלטרנטיביות  מה שיגרום להקטנת הצמיחה במשק
העלאת שיעור מס הרכישה, עלולה לשמש כחרב פיפיות. אין עוררין על כך שהגדלת ההיצע בשוק הנדל"ן והוזלת מחירי הדיור היא משימה מאתגרת כשלעצמה, אך יש לזכור ששוק הנדל"ן אינו שוק הסלולר, ומי שחווה זאת היטב על בשרו הוא  שר האוצר היוצא, יאיר לפיד, אשר למרות "ההבטחה" הגדולה לא הצליח, בסופו של דבר להעביר בחקיקה את נושא הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. לכאורה ניתן להבין את ההיגיון העומד מאחורי העלאת שיעור מס הרכישה, שכן זוהי פעולה הבאה לרסן את הביקושים של דירות להשקעה מה שעשוי להגדיל את יכולתן  של משפחות צעירות לרכוש דירה. אך  בפועל איני חושב שכך יהיו פני הדברים, סבורני כי  הציבור הרלוונטי כבר צבר מספיק הון על מנת להשקיע בדירה נוספת בטווח המיידי מה שיגרום לעודף ביקוש ולעליית מחירים חדה במחירי הדירות. חושבני כי שורש הבעיה טמון בהיצע הנמוך של הקרקעות לבנייה הגורם לעודף ביקוש הגדול משמעותית מההיצע, שמייקר משמעותית את מחירי הקרקע.  במקום להעלות את שיעור מס הרכישה, יש להגדיל משמעותית את היצע הקרקעות, הנמצאות בבעלות המדינה ולקצר משמעותית את זמן הליכי התכנון של הוועדות הסטטוטוריות במנהל התכנון הארצי בוועדות התכנון הארציות/המחוזיות והמקומיות ולהאיץ את ההליך של מתן היתרי בנייה.

הטלת מס ירושה לא תניב תשואה משמעותית לקופת המדינה             
יש לזכור, כי  עד 1981 היה בישראל מס ירושה, אולם  הוא בוטל בעיקר בשל הסיבה כי הוא הניב תשואה דלה משמעותית בהשוואה למאמצי הגבייה שהושקעו בו ובקשיים לאכיפתו.  יתירה מכך, לדידי הטלת מס על ירושה מבלי שיוטל בו זמנית מס על מתנות אין לה כל משמעות, שהרי ברור כי את כל  נכסיו הפיננסיים והריאליים יעביר המוריש עוד בחייו לשאריו וזאת עוד בטרם סיום  הליך החקיקה, שמן הסתם יארך חודשים רבים.

פטור ממע"מ על מוצרי מזון שבפיקוח לא יסייע לשכבות החלשות    
אני מסכים עם דעתו של מזכ"ל ה- OECD  אנחל גוריה, כי הרעיון לפטור ממע"מ על מוצרי יסוד שגויה ובזבזנית, וכי הפטור לא ישיג את המטרות שלשמן הוא יונהג, שהרי, מי יגדיר מהו מוצר יסוד ? סיור חטוף במדף ככרות הלחם במרכולים  מעמיד את הצרכן הסביר מבולבל: לחם אחיד, לחם לבן, לחם שחור אחיד, לחם שחור עם חיטה מלאה וכו'. קרי, בליל שלם של סוגים וטעמים, תוסיפו לכך את מוצרי החלב , הגבינות ומוצרים נוספים כך שייווצר מנגנון מסורבל ובלתי ניתן לאכיפה בייחוד במכולות, הירקניות והמרכולים הבינוניים, ובזבוז משווע של הפניית משאבים לאכיפת החוק. לפיכך אני סבור כי יש  לסייע לשכבות החלשות על ידי סבסודו של הנצרך ולא של המצרך, ובדרך זו תובטח השגת מטרה חשובה זו.
 
כשם שקיים משקל מסוים, אשר הגמל מסוגל לשאת על דבשתו כך קיים שיעור מס מקסימלי אשר האזרח הישראלי יכול לשאת ולשלם
בסופו של יום, אכן משימה גדולה מונחת על כתפיו של משה כחלון, אך יחד עם זאת אני מציע לו  להיזהר מפעולה קלה לכאורה של הגדלת שיעורי מס ההכנסה שתהפוך להיות  למטרה במקום שתשמש  כאמצעי להשגת המטרה. היטיב להגדיר זאת  שר האוצר לשעבר, עו"ד משה ניסים  באומרו כי, "רוב עמלו של אדם צריך שיישאר בידיו". לפיכך,  אם יועלה שיעור מס הרכישה לשיעור בלתי סביר  או אם יוטל מס על עיזבונם של אלה שעמלו כל חייהם, ועליהם נמנים גם אותם יזמים, אשר הקימו כאן עסקים ופתחו מפעלים, שסיפקו מקומות תעסוקה המסייעים בהגדלת מקורות התעסוקה במשק.

הכפר הגלובלי הקטן מאפשר ליזמים אלה  להעתיק את עסקיהם  למקומות אחרים בעולם ולא מן הנמנע כי הם יעתיקו את פעילותם העסקית למדינות אחרות בעולם מה שיגרום לעובדים רבים להישלח הביתה ולפגיעה אנושה במשק. אשר על כן,  הדרך של הגדלת הכנסות המדינה ממיסים אינה המזור לתחלואי הכלכלה ולבעיית אי השוויון בחברה הישראלית, לחילופין הייתי מציע לשר האוצר לנקוט במדיניות המעודדת צמיחה ועידוד של השקעות פרטיות ובעיקר לסקטור העסקים הקטנים והבינוניים, המהווה את קטר הצמיחה של המשק מה שישאיר את המשקיעים והמוחות היצירתיים כאן בישראל והייתי ואני מציע שלא להיגרר למהלכים פופוליסטיים שיישאו חן בעיני חלק מהציבור, אך עלולים להגדיל את תחושת חוסר האמון בכלכלת המדינה ובמוסדותיה  ולהשיג את ההיפך.
 
הכותב הינו שותף מנהל וממייסדי RSM  שיף הזנפרץ ושות' רואי חשבון ונשיא לשכת רו"ח לשעבר.
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים