פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
הדרקון הסיני- איך לרכב על צמיחתה של הכלכלה השניה בגודלה בעולם.

מאת אלון אידן, מנכ"ל דאינונד קפיטל ישראל
בתאריך ה- 17/11/2014 התרחש אירוע מכונן באחד משווקי המניות הגדולים והחשובים בעולם. הארוע כמעט ולא זכה לכיסוי תקשורתי בישראל ורבים כלל לא היו מודעים להתרחשתו.

SHANGHAI HONG KONG CONNECT"  "הוא שמו של המאורע. זהו חלקו הראשון של מהלך גדול יותר במסגרתו יחוברו הבורסות בהונג קונג, שנחאי ושנזאן ויחדיו יצרו את הבורסה השניה בגודלה בעולם.

מטרתו של המהלך היא פתיחה הדרגתית של שווקי המניות הסיניים למשקיעים זרים ומנגד פתיחה של המניות הנסחרות בהונג קונג למשקיעים מוסדיים סיניים - ציבור בעל כח קניה אדיר אשר עד היום יכול היה להשקיע רק בשוק המקומי (לחלק מהקוראים זה מהלך זה יזכיר את הרפורמות שנעשו בישראל במילניום הקודם).

היקף המסחר עדיין מוגבל והסליקה נעשית בעיכוב של יום אך ניכר כי קרנות הגידור זיהו את הפוטנציאל כבר מהרגע הראשון. ביום המסחר הראשון נרכשה כל מכסת המניות הסיניות שהוקצתה בסך של 2.1 מליארד דולר בתוך כ-4 שעות והביקושים הגדולים המשיכו לזרום גם ביום המסחר הבא.

נשאלת השאלה מה מושך את מנהלי קרנות הגידור להשקיע בסין?

התשובה פשוטה- שוק מניות זול, בתולי, לא משוכלל המעניק חשיפה לכלכלה אדירה הצומחת במהירות.
 
בגרף שלהלן ניתן לראות כי על אף הירידה בקצב הצמיחה בתוצר, שעור הצמיחה בסין עדיין גבוה פי כמה מאשר במדינות המפותחות ומול הממוצע העולמי

 גרף 1- קצב צמיחת התוצר במדינות נבחרות

 
 
בגרף שלהלן ניתן לראות כי מכפיל הרווח הממוצע בשווקי המניות בסין נמוך בכ45% מהמכפיל הממוצע בשווקי העולם מה שמעיד על שוק זול יחסית.
 
גרף 2- מכפילי רווח בשווקי מניות בעולם
פרט למהלך חיבור השווקים בהונג קונג וסין קידם הממשל בשנים האחרונות מספר רפורמות משמעותיות שמטרתן העברת קטר הצמיחה מהשקעות ממשלתיות לסקטור הפרטי ומשקי הבית (כנהוג במרבית המדינות המפותחות) בנוסף הוא קידם רפורמות בתחום המקרקעין, המט"ח הפנסיה והפיקוח על מחירי הסחורות. רפורמות אלו יחד עם הגב הממשלתי האדיר המחזיק יתרות מט"ח של יותר מ 3 טרליון דולר מייצרות הזדמנות אדירה לחברות סיניות רבות ולכן משקיעים רבים מבקשים כיום להחשף לשוק זה.

לציבור בישראל ישנן מספר דרכים להחשף לשוק המניות הסיני הן באמצעות ETF  כגון ה-FXI ותעודות סל ישראליות העוקבים אחר המניות הסיניות הנסחרות בהונג קונג והן באמצעות קרנות נאמנות וקרנות גידור זרות המשקיעות במניות הנסחרות בהונג קונג ו/או במניות המקומיות בשנחאי ושנזאן.

השקעה באמצעות תעודות סל הינה על פי רוב פשוטה וזולה יותר לעומת מכשיר מנוהל כגון קרן גידור או קרן נאמנות. עם זאת מאחר והשוק הסיני איננו משוכלל ויעיל כמו השווקים המפותחים ומאחר ותעודות הסל נותנות למשקיע ברוב המקרים חשיפה מוגבלת מאוד למספר מצומצם של מניות, בוחרים רבים להחשף לשוק הסיני באמצעות קרנות. מנהל איכותי בעל שדרת אנליזה מקומית רחבה והבנה מעמיקה של הממשל הסיני, כזה היכול להפריד את המוץ מהבר ולהשקיע בחברות הנהנות מצמיחת הכלכלה ובעיקר מהצמיחה האדירה בכח הקניה של משקי הבית, צפוי שידע על פני זמן לתת ערך מוסף מהותי על פני מדד היחוס ותעודות הסל. בשנה שעברה היכה מדד מנהלי קרנות הגידור הסיני את מדד המניות בהונג קונג ב-11% ואת מדד שנחאי בלא פחות מ-19%!! השנה נותן מדד קרנות הגידור הסיני תשואה זהה לזו של השוק אך תוך שמירה על תנודתיות נמוכה בהרבה.

כאן אולי המקום להזכיר את תנודתיות שוק המניות הסיני. מדובר בשוק על סטרואידים. תנודות יומיות של 2-3% הן דבר שבשגרה ועל כן משקיע אשר אינו יכול לספוג תנודתיות גבוהה והפסדים מהותיים בתקופות קשות, יטב לו להמנע לעת עתה מהשקעה באפיק זה.

משקיעים הרואים עצמם כמשקיעים גלובליים, כאלו הרוצים לפזר את השקעותיהם במגוון גדול של מדינות ואפיקי השקעה, כדאי שיסתכלו מזרחה. הדרקון הסיני התעורר זה מכבר, הוא צומח, הוא גדל ויטב לנו לגדול יחד איתו.
 
הכותב הינו מנכ"ל דימונד קפיטל ישראל מקבוצת נוטרימנטה העוסקת בין היתר בניהול קרנות נאמנות וניהול קרנות גידור. חברות הנמנות על הקבוצה מחזיקות ו/או עשויות להחזיק בני"ע ונכסים פיננסיים המוזכרים בכתבה. הכתבה אינה מהווה המלצה לרכישת ני"ע ואינה מתחשבת בנתונים האישיים של כל אדם. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות לעיל לתוצאות לפועל.
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים