פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-

הכירו את קרן ההקדש המצליחה בעולם

ד"ר איתי גלילי, מנכ"ל פיננסים ניהול הון פרטי

כיצד יכול להיות שקרן הקדש של מוסד אוניברסיטאי מצליחה להשיג תשואות גבוהות מאוד לאורך שנים? הכירו את קרן ההשקעות של אוניברסיטת ייל בארה"ב.  היקף הקרן נכון לשנת 2012 - 19.3 מיליארד $. הקרן גיבשה מתודולוגיית השקעה שונה מהמקובל בהשקעות ציבוריות אך באופן עקבי ייצרה ערך של 13.7% תשואה לשנה על פני 20 שנה.

שיטת ניהול ההשקעות של הקרן ייחודית בהקפדה יתרה של שיקולי השקעה לטווח הארוך בלבד. מקור הכספים המופקדים בקרן  הנם של תורמים אשר מעוניינים להבטיח את קיומו של מוסד אקדמי מפואר. מדי שנה הקרן מעבירה מאות מיליוני דולרים לאוניברסיטה למטרות הבטחת המצוינות האקדמית והמחקרית שלו (מעניק מחקר, פרסים, מלגות, ספריות , כנסים וכו').
להלן גרף ביצועי הקרן ביחס לביצועי קרן הקדש אונ' קיימברייג' ותעשיית ניהול השקעות:
 
 
את ההצלחה המרשימה ניתן לייחס לניהול מקצועי בהובלת David F. Swensen  אשר התמנה באמצע שנות השמונים למנהל ההשקעות הראשי של הקרן וממשיך לנהלה בהצלחה עד היום. בתחילת דרכו המקצועית עבד בוול סטריט ולאחר 6 שנים התבקש לחזור לייל (בה למד) לניהול השקעות הקרן. בתקופה זו נכסי הקרן הושקעו בעיקר באג"ח ומניות בשוק ההון האמריקאי.

David F. Swensen לא התנסה בניהול השקעות והחל לבנות אסטרטגיית השקעות ארוכת טווח לקרן.

לגישתו, יש לחלק את הון הקרן לקטגוריות השקעה שבהן פוטנציאל רווח גבוה לאורך שנים. בכך התאפשרה , לראשונה, כניסה להשקעות בשווקים בינלאומיים מחוץ לארה"ב, השקעה בקרנות גידור, קרנות פריווט אקוויטי, נדל"ן וכו'. הוא הוביל את התפיסה שמאחר וההון מיועד לטווחי זמן ארוכים מאוד ניתן לוותר על נזילות וליהנות מתשואת יתר מנכסי השקעה לא נזילים.
 
 להלן נתוני השוואה לקטגוריות ההשקעה בקרן ביחס למאות קרנות של מוסדות אקדמיים אחרים:
 

כפי שניתן לראות בקרן משקל רב להשקעות בקרנות פריווט אקוויטי ונדל"ן ביחס לקרנות אחרות.

ומה בקשר לסיכון?

הגישה שהנהיג David F. Swensen  אפשרה כניסה לקטגוריות השקעה חדשות ומגוונות ובכך להוריד את רמות הסיכון של הקרן. זאת בשעה שכלי ההשקעה עצמם לא היו סולידים יותר כהשקעות בודדות. תמהיל הנכסים החדשים והמתאם החלקי ביניהם אפשר שיפור בתשואה לצד הורדת הסיכון.

להלן גרף המתאר את התפתחות הסיכון של הקרן לאורך שנים ביחס לעקום היעילות: 
          
 
 
ועדת ההשקעות של הקרן בוחנת את התפתחות התשואות הצפויות הגלומות בכל קטגוריית השקעה ובהתאם ליעדי התשואה מגדילה/מקטינה את משקל הקטגוריה. כך במשברים כגון 2008 (בניגוד למרבית הקרנות) מצאה לנכון להגדיל את הרכיב המנייתי כשיקול השקעה ארוך טווח. צעד זה אפשר לה ליהנות מתשואות גבוהות עם סיום המשבר. הגדרת יעדי השקעות לטווח ארוך מאוד מאפשרים לוועדת ההשקעות לבחון הגדלת סיכונים בטווחי זמן קצרים.

 ניהול ההשקעות צריך להיות מבוסס על בחירה קפדנית של מנהלי השקעות איכותיים, אשר מחויבים לאסטרטגיית השקעות לאורך זמן, בעלי יכולת ליצור תשואה עודפת בקטגוריית ההשקעה הרלוונטית. אספקט חשוב בבחירת מנהל ההשקעות עוסקת ברמת המחויבות העסקית של מנהל ההשקעות לביצועיו וכן בחינה שמנהל ההשקעות מטפל בנכסים בהיקף הניתן לשליטה. 
 
הקפדה על בחירת מנהלי השקעות, קרנות נאמנות, קרנות גידור, קרנות הון סיכון וקרנות פריווט אקוויטי איכותיות מאפשר השגת ביצועי יתר לאורך זמן.

להלן גרף המתאר את ביצועי הקטגוריות ביחס למדדי יחוס פאסיביים רלוונטיים לאורך שנים:
 
 
  
מומלץ לשמוע הרצאה (שני חלקים) של David F. Swensen  במסגרת יום עיון שנערך בחברת השקעות בדרום קוריאה. בהרצאה הוא מתאר את עקרונות ניהול הנכסים כפי שהוא ועמיתיו מבצעים למעלה מ 20 שנה בהצלחה יוצאת דופן.
 מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים