פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
השילוב הנכון בתיק ההשקעות לשנת 2015

הסוד הגדול הוא לדעת לשלב באופן הטוב ביותר את חו"ל בכל מרכיבי התיק
 
מאת סמי בבקוב, מנכ"ל הראל פיננסים

כמה פעמים שמעתם בשנים האחרונות את המשפט "זו הולכת להיות שנה מאתגרת". אם במקרה לא שמעתם את זה בשנתיים האחרונות, בטוח שתשמעו את זה השנה. בכל אחת מהשנים האלה, ההתחלה של כל שנה נראתה כמציבה קשיים חדשים לאנשי ההשקעות – לכאורה לריביות כבר אין לאן לרדת, לכאורה התשואות בשפל ולכאורה המניות כבר עשו מהלך  גדול.

אבל כל אחת מהשנים האלה הפתיעה מכיוון אחר. ב-2013 היתה זו העלייה המטאורית בשוקי המניות, במיוחד בארה"ב, כאשר S&P500 עלה בכ-30%. ב-2014 ההפתעה הגדולה התמקדה בביצועים החיוביים מאוד של  האפיק הממשלתי המקומי, כאשר התוצאה הינה תשואות לפדיון נמוכות מתשואות לפדיון של אג"ח ממשלתי אמריקאי וזאת לאורך רוב עקום התשואות. אין ספק שגם המהלכים הדרמתיים של ההרחבה המוניטארית באירופה, ביפן ובישראל חברו להעצמת הפתעה זו. השאלה הגדולה היא מה יהיה ב-2015.

אם ננסה להניח כמה הנחות עבודה בפתחה של השנה החדשה, נגלה כי השבועיים הראשונים של חודש דצמבר הפכו זאת למשימה קשה מאוד. קריסת מחירי הנפט בעולם, החששות מפשיטת רגל של רוסיה והנהירה המחודשת לנכסים הנחשבים בטוחים, כמו אג"ח ממשלת ארה"ב, מקשים להעריך מה צפוי בחודשים הקרובים. אבל כמו שהדברים נראים עתה (ובהנחה שרוסיה לא תידרדר לפשיטת רגל), העלאת ריבית בארה"ב תגיע רק במחצית השנייה של 2015 וכשהיא תגיע – היא תהיה איטית מכפי שאפשר היה לחשוב קודם לכן.

הנהירה למקלט הבטוח, יחד עם העובדה שכלכלת ארה"ב במצב טוב יותר מאחרות, ימשיכו לחזק את הדולר בעולם. האי ודאות הפוליטית המקומית, שתשפיע על הכלכלה עקב העיכובים באישור התקציב ובעיצוב המדיניות הכלכלית וחשש מהורדת דירוג של ישראל, עשויים לגרום לתנודתיות גדולה יותר, לפחות בחלק הראשון של השנה. הנחה נוספת היא שלאור התשואות הנמוכות יחסית הגלומות בשוק האג"ח, משקיעים יגדילו את הרכיב המנייתי בתיק וזאת כדי להגדיל את תוחלת התשואה האפשרית של תיק ההשקעות.

השילוב של כל הגורמים האלה מחזק את תפיסת ההשקעות המשולבת שגיבשנו במהלך השנה החולפת ולהערכתנו היא צפויה לשדרג את תיק ההשקעות גם בשנת 2015. הגישה הזו תומכת בשילוב מרכיב מרכזי של מניות ואג"ח בחו"ל כחלק בלתי נפרד מתיק ההשקעות, כאשר במקרים מסוימים זה כולל גם חשיפה למט"ח ובמקרים אחרים ניתן לעשות זאת גם בנטרול החשיפה (כולה או חלקה). מבנה תיק המשלב השקעות בחו"ל ובישראל מאפשר, בתנאי השוק העכשוויים, העצמת התשואה הפנימית של תיק האג"ח לצד הורדת סיכון האשראי והנזילות והעצמת תוחלת התשואה של תיק המניות לצד הורדת סטיית התקן שלו.

הפיזור לחו"ל נועד לנצל את האפשרויות הכמעט בלתי מוגבלות שמציעים השווקים בעולם בכל הקשור למבחר הנכסים. מעבר לכך, היתרון בחשיפה לחו"ל טמון לא רק ביכולת למקסם תשואה ברגע נתון, אלא גם בעובדה שחשיפה לשווקים שהקורלציה ביניהם נמוכה, יכולה לעתים גם להקטין את הסיכון הגלום בתיק ואת התנודתיות שלו – נדבך מרכזי מאוד בתקופה כמו היום.

במבחן התוצאה, האסטרטגיה הזו הוכיחה את עצמה. ההתחזקות של הדולר בחודשים האחרונים, הביצועים הטובים של המניות והאג"ח ברוב השווקים המפותחים בעולם, לצד התנודתיות הגדולה שאפיינה חלק מאפיקי ההשקעה בשוק המקומי – מרכיב שנוטרל במידה רבה על ידי הגישה המשולבת – הביאו לתשואות נאות.

מי שיבחן את הביצועים של שוקי המניות בעולם ב-2014 לא יוכל להימנע מהמסקנה שפיזור התיק היה החלטה נבונה בשנה הזו. נכון לאמצע דצמבר  S&P עלה בכ-10%, הניקיי ביפן בכ-9% והבורסות בסין והודו עלו ביותר מ-30%. ת"א 25 עלה בכ- 11%.

אך בעוד שמדדי המניות מספקים הסבר פשוט וקל, באג"ח לא תמיד רואים את היתרונות בקלות כזו. כך למשל, משקיע ישראלי המעדיף להשקיע באג"ח של חברה יציבה עם תזרים הכנסות איתן כמו שופרסל, נאלץ כיום להסתפק בתשואה של 2.00% באג"ח לפדיון בשנת  2017 (נכון לאמצע דצמבר). האג"ח מדורג A+ בדירוג הישראלי, שמשמעותו BB  בדירוג העולמי. אותו משקיע יוכל לקבל תשואה גבוהה כמעט פי 2 (3.8%, בדולר) באג"ח בדירוג גבוה יותר (BBB עולמי) של רשת המרכולים סייפווי (Safeway).

על אותו משקל מי שמשקיע באג"ח של בזק ל-2022, המדורגת AA  ישראלי (BBB עולמי) ומקבל תשואה לפדיון של 1.44%, יכול לקבל באותו דירוג תשואה של 3.0% באג"ח דולרי של טלפוניקה הספרדית ל-2021. כך גם בתעשיות נוספות כמו מזון או נדל"ן.

מעניין לשים לב כי בתקופה האחרונה אנו עדים ליותר ויותר מקרים של חברות ישראליות שמנפיקות אג"ח בחו"ל. האחרונה שעשתה זאת בסוף נובמבר היתה כיל, אך לפניה היו גם חברת חשמל, קבוצת דלק (באמצעות אג"ח תמר בונד) וביקום. כל הישראליות האלה נחשבות לחברות מהשורה הראשונה בשוק המקומי וברוב המקרים ההנפקה בחו"ל נובעת מסיבות כמו פיזור מקורות, גידור והיכרות עם משקיעים זרים לקראת צעדים עתידיים אפשריים נוספים בחו"ל. אם עד היום משקיע ישראלי חשש לרכוש בחו"ל אג"ח בתשואה גבוהה יותר של חברה שהוא לא מכיר, ההנפקות האלה פתרו לו את הבעיה (צריך רק להביא בחשבון כי משקיע ישראלי יכול להשקיע באג"חים האלה רק דרך מה שמכונה "רצף מוסדי", הפתוח בפני משקיעים מוסדיים בלבד).

השורה התחתונה היא שכמו שהדברים נראים כעת, בבניית תיק ההשקעות ל-2015 צריך לשמור על ראש פתוח ונכונות להיכנס להשקעות בכל תחום בכל מקום, אשר לעתים הן לא פחות מעניינות מההשקעות בשוק המקומי. השילוב הזה מאפשר תיק ההשקעות מפוזר יותר ורמת הסיכון נמוכה יותר כי בנוסף לגיוון המטבעי השגנו כאן גם גיוון באג"חים ובמניות עצמן וזכינו לחשיפה לדירוגים גבוהים יותר ולחברות חזקות וגדולות יותר. וכן, גם 2015 עומדת להיות שנה מאתגרת.

 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים