פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
חלון ההזדמנויות של שנת 2015: הסוד טמון בהשקעה במגזר העסקי 
 
שנת 2014 הייתה ללא ספק שנה מאתגרת בכלכלה הגלובלית בכלל, ובמשק הישראלי בפרט. מבצע "צוק איתן", ההאטה המתמשכת, הרגולציה החונקת, הירידה בביקושים  ובצריכה, אלה  ואחרים הם רק חלק משלל הגורמים שהובילו לכך שהצמיחה במשק ירדה בשנת 2014 מ-3.2%  ל- 2.6%, שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מ-  2009.  

בל נטעה, אלו הן סיבות ממשיות, שהשפיעו לרעה ב-2014, על תוצאותיהן העסקיות של חברות,  זאת ובנוסף לכך שהסביבה בה אנו פועלים נמצאת בתהליך של שינוי מתמיד.

המחאה החברתית ב- 2011 העלתה על סדר היום הציבורי והחברתי את שאלת יוקר המחיה בישראל וממשיכה להיות רלוונטית גם 3 שנים אחרי, בין אם היא מתבטאת במחאת המילקי ובין אם בוויכוח אודות חוק מע"מ אפס והשלכותיו.

הרשתות החברתיות גרמו לשינוי תודעתי בתרבות השיח שלנו: מחברה שעיקר השיח בה נסב על ביטחון, או ליתר דיוק, "קדושת" הביטחון, התחלנו לדון בסדר היום הכלכלי והחברתי  ומושגים כמו רגולציה,  משילות, ריכוזיות וביורוקרטיה הפכו לדומיננטיים.

גם בשנת 2014, נמשכה מגמת ההאטה במשק והייתי מרחיק ואומר שהיא מסוכנת שכן אם הירידה בצמיחה לא תיבלם נמצא את עצמנו על מדרון חלקלק מאד.

נכון, האתגרים הכלכליים והמבניים של מדינת ישראל אינם שונים משל מדינות אחרות החברות ב- OECD  ויהיו כאלה שיאמרו שמצבנו טוב משל כלכלות אחרות, היות ובתקופה בה כלכלתן של מדינות כמו רוסיה או יוון קורסות, הרי ששמירה על שיעורי צמיחה חיוביים נחשבת להצלחה.

אולם,  רשימתי זו לא באה לטפוח לעצמנו על השכם, אלא לדון בתובנות ובאתגרים הכלכליים   והחברתיים שעומדים בפנינו עם כניסתה של הממשלה החדשה לתפקידה לכשתכונן.
 
אסטרטגיה וחזון ברורים
הצלחתה של חברה עסקית מתחילה בחזון ברור ובאסטרטגיה בת קיימא. שנת 2015 מביאה עימה הזדמנות לשינויי תפיסה ומעבר לניהול מושכל של המדינה כשם שמנהלים חברה עסקית מצליחה, המושתת על יותר מעשים ופחות דיבורים.

הגדלת הכנסות המדינה ממיסים אינה המזור לכל תחלואי הגרעון בתקציב המדינה
 בעיני, שנת 2014 בהיבטיה הכלכליים ובהיבטים אכיפים מסמלת יותר מכל, "עליית מדרגה" במלחמתן של מדינות העולם בתופעת ההון השחור ובמאמציהן להגדלת החייבים בדיווח לרשויות המס.

בטוחני כי מגמה זו תלך ותתעצם אם בשל הלחצים שמפעילה ארה"ב בנושא שיתוף המידע הבנקאי (FATCA) ואם בשל הנגישות הכמעט מידית למידע רגיש בעידן בו אנו חיים.

לא אחת עולה הטענה כי יש להגדיל את שיעורי המס כדי להגדיל את הכנסותיה של המדינה ממיסים ולצמצם את הגרעון בתקציב.

בנוסף,  נשמעת ביקורת על כך שחברות גלובליות כדוגמת גוגל, המפעילות כאן מרכזי פיתוח, נוקטות במדיניות של תכנוני מס ע"מ להקטין את חבות המס שלהן.

סבורני כי העלאת שיעורי המס עלולה להיות חרב פיפיות כנגדנו, ואינה המזור לבעיית אי השוויון ולתחלואי הגרעון בתקציב המדינה.  

שהרי, אם נעלה את שיעורי המיסים העקיפים, הנטל ייפול על שכבות הביניים ואם נגדיל את שיעורי המיסים הישירים, הנטל ייפול על העשירונים העליונים במדינה, וביניהם אותם אלה הלוקחים סיכונים ומשקיעים במשק, מספקים מקומות תעסוקה ומסייעים להקטנת שיעורי האבטלה.

בל נשכח ישראל היא "ארגז חול קטן" במגרש המשחקים הענק של החברות הגלובליות ובכך שהן מפעילות כאן מרכזי מו"פ הן הופכות אותה לרלוונטית.

זהו אפוא מעגל קסמים, העלאת מיסים תגרום לכך שמעמד הביניים יכרע תחת נטל המס הנוסף ואילו החברות הגלובליות כבר מבינות שהגלובליזציה מאפשרת להם להעתיק את מרכזי הפיתוח למקומות אחרים בעולם ועובדים רבים יישלחו הביתה וחוזר חלילה.

לדידי,  במקום העלאת שיעורי המס יש להנהיג מדיניות המעודדת צמיחה והשקעות כאן, אצלנו בבית ואת הנורמות והחוקים המקובלים אודות תכנוני מס לחברות גלובליות להשאיר ל- OECD .

The Start -up Nation - כמודל עסקי להקטנת שיעורי האבטלה גם בענפים אחרים ובמגזר הציבורי.
אומת  הסטארט- אפ שצמחה כאן, מעוררת התפעלות רבה בעולם כולו. יחד עם זאת, איננו יכולים להרשות לעצמנו שוק עבודה, שבו אם אתה לא מהנדס תוכנה אזי אינך נמצא על "הגלגל".  

את החדשנות המאפיינת את שוק ההיי טק יש להעתיק לענפים נוספים וכך להשפיע על הפריון והצמיחה גם במגזר הציבורי והפיננסי.

יש להמשיך במגמת שילובם של מגזרים נוספים בשוק העבודה ובעיקר של גברים חרדים ונשים מבנות המיעוטים.

השקעה ארוכת טווח במגזרים הללו תגדיל את התל"ג ותייצר שיעורי צמיחה גבוהים.

מגזר העסקים הקטנים והבינוניים –
מה לא נאמר על מגזר זה? שהוא מנוע הצמיחה של המשק הישראלי ושהוא מייצר יותר ממחצית ממקומות התעסוקה במשק הישראלי .

בבחירות האחרונות, לא מעט מפלגות הקדישו פרקים שלמים במצעים שלהן לטיפוחו של מגזר זה. ומצד שני מרבית העסקים הללו אינם שורדים ולא השכלנו לטפח מגזר זה, כך שיהפוך מ- survivor  ל- leader  כדוגמת מדינות כמו פינלנד ודנמרק.

מאפייני המשק הישראלי מקשים על התנהלותו ועל יכולות ההישרדות שלו. החסמים העיקריים העומדים בפניו הם העדר נגישות מספקת למקורות מימון, ביורוקרטיה, חוסר בידע ניהולי ועסקי, מחסור בתשתיות פיזיות ורגישות גבוהה יותר בתקופות האטה כלכלית
כגון זו שאנו חווים כעת.

צריך לזכור, עסקים אלה מייצרים מקומות עבודה ולכן ב-2015 חובה עלינו להמשיך ולפעול ליצירת סביבה עסקית בריאה וטובה עבורם ולסייע בידם להקטין את רמות הסיכון והאי וודאות, כי ההצלחה שלהם היא הצלחתו של כלל המשק.

את זאת אנו יכולים לעשות באמצעות שמירה על שיעורי מס וריבית סבירים, הקטנת נטל הביורוקרטיה והגברת כושר התחרות באמצעות פתיחת ערוצי שיווק נוספים והפיכתם לגלובליים.  

שנת 2015 יכולה להיות השנה בה נעבור משלטון של פקידים לשלטון של נבחרים
בעיני רוחי, שנת 2015 עשויה להיות שנת השינוי, בה נפסיק לעשות את מה שעשינו בעבר ונחתור ליצירת איזון  בין מוסדות המדינה לאזרחיה.  
                
גם  ב-2015 ארגונים עסקיים יחויבו להמשיך ולהיות תחרותיים ורלוונטיים בשוק הגלובלי, הסוער ובצד התחרות על המחיר הם יצטרכו לספק ערכים מוספים וחדשים.

חברות כדוגמת קודאק ונוקיה אשר כיכבו בעבר במלוא תפארתן ונחלו הצלחות גדולות , בסופו של יום לא שרדו, כי לא חזו בזמן אמת את השינויים הצפויים .

הסרת החסמים על ייצוא נפט אמריקאי ושיווקו במדינות אחרות הם הזדמנות אדירה עבורנו. חשוב לזכור, ייצוא הנפט האמריקאי לשוק החופשי אינו מתחיל ונגמר רק בהוזלת מחירי הדלק, אלא פותח כר נרחב של אפשרויות ויכולת תחרות לחברות אנרגיה, תעופה, תיירות ועוד.

בצידו האחר של המתרס, עלינו לשמר את אזרחי המדינה התורמים לצמיחתה על מנת שלא "יברחו" לניכר.

כאזרחים, עלינו  לנהל מחאות אמיתיות ולא פופוליסטיות, כאלה  שיובילו  לשינוי ולעלייה באיכות החיים של כולנו.

יותר מכל, עלינו לפעול באופן אינטנסיבי לחידושן של השקעות כאן בישראל. המשק הישראלי נמצא בהאטה כמה שנים ורמת ההשקעות בו נמוכה. (על פי נתוני הלמ"ס, ההשקעות בענפי המשק השונים ירדו ב–3.4%) ב-2015 עלינו להוביל שינויים שיגרמו להגברת התחרות, ולספק כלים יצירתיים ומעשיים למגזר העסקי כדי שיוכל לשרוד את המצב הכלכלי בארץ ובעולם ולנווט בו בהצלחה.

הכותב הינו שותף מנהל וממייסדי RSM שיף הזנפרץ ושות' רואי חשבון ונשיא לשכת רואי חשבון לשעבר.
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים