פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
לאן נעלמה האינפלציה והאם היא עומדת לחזור?
ומדוע נגידי בנקים מרכזיים מודאגים מדיפלציה ולא מאינפלציה?

כתב: מר צבי סטפק -מבעלי חברת ההשקעות מיטב דש
 
כאשר נגידי הבנקים המרכזיים בעולם פתחו במדיניות מוניטארית מרחיבה שכללה הדפסת כספים והורדת הריבית לרמה אפסית – כל זאת על רקע המשבר הגלובלי, היו לא מעט כלכלנים ידועי שם שהתריעו מפני התוצאות האינפלציוניות הנוראיות שעתידות להתלוות לכך.  אמנם, החשש לא היה מפני תוצאה מיידית, אבל כיום, 6 שנים לאחר המשבר ואחרי הזרמות כספים אדירות במדינות רבות, הגיע הזמן לשאול – לאן נעלמה האינפלציה? האם זו תופעה זמנית, בכל זאת, או שמא היא נעלמה לנצח נצחים, בניגוד לכל מה שנלמד בקורס הכי בסיסי של מבוא לכלכלה?
כאשר מתבוננים, למשל, בנתוני האינפלציה בפועל בשנים האחרונות מגלים, שממוצע האינפלציה בארצות ה-OECD בשנים 2004-2008 עמד על 2.8% בעוד שבחמש השנים הבאות: 2009-2013 הוא עומד על 1.8%.  ב-12 החודשים האחרונים ירד מדד המחירים לצרכן בישראל ב-0.5%, ובנטרול מדד הדירות, הירידה הסתכמה ב-1.6%.  באירופה ירד מדד המחירים לצרכן באותה תקופה ב-0.6%, ובארה"ב עלה המדד ב-1.6% (מדד הליבה).
נגידי הבנקים המרכזיים, כולל בישראל, אינם מוטרדים מהאינפלציה, שעל גובה הלהבות שלה הם אמורים לשמור. הם דווקא מודאגים מדיפלציה ועושים הכל כדי לעורר את האינפלציה מתרדמתה. ימות המשיח.
נגידי הבנקים המרכזיים מנסים בכל הדרכים שברשותם להעלות את שיעור האינפלציה. בארה"ב סימן הפד את החזרת האינפלציה לרמה של 2% לשנה, כמעט כתנאי להעלאת הריבית.
לא רק האינפלציה בפועל עומדת מול עיניהם של נגידי הבנקים המרכזיים. הם בוחנים גם מה חושבים השווקים על האינפלציה הצפויה, או מה שמכונה: הציפיות האינפלציוניות. אלה נמדדות באמצעות הפער שבין התשואות לפדיון של אגרות החוב הצמודות למדד המחירים לצרכן לבין אלה שאינן צמודות.
כך, למשל, הציפיות האינפלציוניות באגרות חוב ל-10 שנים קדימה של ממשלת ישראל עומדות היום על כ-1.6% לשנה, בעוד שבשנים האחרונות הם נעו בדרך כלל על 2.5% עד 3% לשנה. בארה"ב הפער עמד בשנים האחרונות על כ-2.2% עד 2.5% , ואילו כיום הוא עומד על 1.9%, כלומר, גם השווקים לא ממש פוחדים מהאינפלציה שבדרך.
אז, לאן נעלמה האינפלציה? האם היעלמותה זמנית והיא צפויה לחזור, או שמא מדובר בשינוי מבני בכלכלה הגלובלית שילווה אותנו עוד הרבה שנים?
כאשר מחפשים את האינפלציה, לא מוצאים אותה במוצרי צריכה לרבות מוצרים בני קיימא, לא במוצרים סחירים ולא במוצרים לא סחירים.   
אבל, כן מוצאים אותה, ובגדול, בנכסים הפיננסיים – מחירי המניות, אגרות החוב הממשלתיות ואגרות החוב הקונצרניות. כולם, ובכל העולם, עלו בשש השנים האחרונות בעשרות ו/או במאות אחוזים. מוצאים את האינפלציה גם בנכסים ריאליים – קרקעות ודירות, ולא רק בישראל. מדיניות הדפסת הכספים והריבית האפסית דוחפים את הצרכנים לרכוש נכסי סיכון למיניהם.
ומדוע היא לא מתבטאת גם בעליית מחירים בהוצאות השוטפות שלנו?
ראשית - משום, שכל עוד ניתן להרוויח בהשקעות, או כך נראה לצרכנים, הם מעדיפים להיות קודם כל משקיעים ורק אח"כ צרכנים.
שנית - הירידה באינפלציה היא תוצאה של עודף כושר הייצור שנוצר בעולם גם בגלל הירידה בביקושים.
שלישית - בתחום הסחורות חלו התפתחויות טכנולוגיות שהגדילו את ההיצע, בעיקר בהפקת חומרי האנרגיה, כאשר בנוסף שינויים טכנולוגיים גרמו לצריכה חסכונית יותר. כלומר, ההיצע גדל והביקוש ירד.
רביעית - המודעות הצרכנית לנושא של מחירי המוצרים והשירותים עלתה מדרגה. זו אינה תופעה ייחודית לישראל. הצרכנים לא מקבלים את המחיר כמובן מאליו, מתמקחים, ובמקרה הצורך עוברים למוצרים זולים יותר בין בקנייה ישירה ובין באמצעות האינטרנט, שגם לו יש משקל גדל והולך בסל הקניות.
חמישית - המשבר של 2008 תפס לא מעט משקי בית כשהם ממונפים בחובות עד צוואר והם חייבים להוריד את המינוף. התוצאה – הם מקטינים הוצאות והביקוש יורד.
שישית - הטראומה של משבר 2008, עדיין איתנו, גם אם עוקצה הוקהה. שיעור האבטלה עדיין גבוה ולכן גם השכר הריאלי לא עולה, כך שהצרכנים עדיין לא ממהרים "לשחרר". גם הבנקים, שכמעט קרסו ב-2008, פועלים תחת השפעתה של אותה טראומה ואינם נחפזים להעניק הלוואות לצרכנים ולמשקיעים, עד כדי כך שהבנק המרכזי של אירופה צריך לקבוע ריבית שלילית כדי שבמקום להפקיד את הכספים אצלו, יואילו הבנקים האירופאים להעניק אותם כאשראי שיעורר את רמת הפעילות באירופה.
 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים