פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
Shay Yona, Senior Coverage Israel, Source

Nadav David, Coverage Israel, Source
 
מדדים חכמים גישה חכמה יותר לשימוש בקרנות סל

בימים שבהם מרבית חברות תעודות/קרנות הסל ובתי ההשקעות הגדולים משיקים קרנות שעוקבות אחר ״מדדים חכמים״  (Smart Beta) אין זה מפתיע ש״מדדים חכמים״ הפכו להיות אחד הנושאים החמים והמדוברים ביותר בקרב משקיעים. אך למרות כל השיח והפופולריות הגוברת סביב הנושא, טרם נמצאה הסכמה בקרב המומחים ואנשי השיווק הממולחים בענף לגבי המינוח המתאים ביותר עבור אותם קרנות, ובנוסף נוצר רושם כי ישנן לא מעט שאלות פתוחות ומסקנות שונות, שככל הנראה הותירו משקיעים רבים די מבולבלים. אין ספק שהמונח יכול להיתפס כפחות עקרוני ולמעשה המהות העיקרית היא בעצם לנסות ולהבין מה מדדים חכמים מנסים להשיג ואיך הם יכולים לשרת את צרכיהם של המשקיעים בצורה הטובה היותר. אלו הן שאלות לדוגמא ,שלדעתנו צריכות להישאל על ידי בנקאים פרטיים ומנהלי השקעות אשר ממונים על הונם של לקוחות אמידים.

מדוע כדאי לשקול להשתמש ב"מדדים חכמים"? 
כמובן שכתבה זו היתה חסרת חשיבות אם מדדים חכמים לא היו חלק משמעותי מעולם ההשקעות, אלא שההפך ההוא הנכון – תחום זה מהווה חלק משמעותי מהענף ונראה כי הנכסים  המנהלים סביב מדדים חכמים גדלים באופן מסחרר. על פי חברת הדירוג Morningstar, נכון לסוף הרבעון השני של שנת 2015 עמד היקף הנכסים של המדדים חכמים בעולם על קצת פחות מ - 500 מיליארד דולר (ראה גרף מצורף). אך למרות זאת, הם עדיין מהווים חלק זעום מנכסי הקרנות למניהם ברחבי העולם. במילים אחרות, אנו סוברים שיש עוד הרבה מקום לצמיחה, במיוחד בהתחשב בעובדה שיותר מנהלי השקעות חוקרים לעומק את היתרונות של אותם מדדים ואיך לשלבם באופן יעיל בתיקי השקעות שונים.
באופן כללי, מדדים חכמים מסננים ו/או משקללים את החברות המרכיבות אותם באמצעות מאפיינים שונים כגון דיבידנדים, סגנון או פקטורים הקשורים לשוק ההון, בשונה משקלול חברות בקרב מדדים מסורתיים יותר המחושבים על פי שווי שוק. למעשה, השקעות סגנון (Style investing) החלו לכל המאוחר בשנות העשרים של המאה ה-19, לאחר שגראהם ודוד (Graham and Dodd) פרסמו את מחקרם המדעי על השקעות ערך (Value investing). מחקרים אקדמאים אחרים שנערכו מאז, הביאו לידיעתם של משקיעים פקטורים נוספים כגון יחס בטא נמוך, מומנטום ואיכות. עם הזמן מרבית הפקטורים לעיל שולבו בקרנות הסל, כיום קיימות קרנות Smart Beta המשלבות עד חמישה פקטורים שונים תוך שימוש במתודולוגיות שקלול שונות; החל משקלול פשוט של כל פקטור באופן שווה ועד לשקלול על פי הסיכון שכל פקטור מגלם בתיק ההשקעות, תוך כדי לקיחה בחשבון של הקורילציה בין הפקטורים.

כלים ואסטרטגיות
עולם המדדים החכמים הינו נרחב למדי, עם מטרות רבות ומגוונות. אולם בחברת Source, אנו מחלקים את העולם לשתי קטגוריות, דבר שמסייע להעריך את קרנות המדדים החכמים ולזהות כיצד ניתן לשלב אותם בתיק השקעות נתון. כשאנו מדברים על "אסטרטגיות",  הכוונה היא לאסטרטגיות השקעה נרחבות ,שמטרתן להחליף מכשירי השקעה מסורתיים המשוקללים לפי שווי שוק, אך עם תשואות טובות יותר או סיכון נמוך יותר, או באופן אידאלי – שילוב של השניים.

מוצרים אחרים של מדדים חכמים - שאותם אנו מכנים בשם "כלים" הם יותר ממוקדים, מטרתם היא להתמקד בפקטור אחד או אפיק השקעה מסוים בכדי להשיג את החשיפה הספציפית הרצויה בתיק ההשקעות. אחת הדוגמאות הבולטות שנראו לאחרונה ונחשבת מוכרת למדי בקרב משקיעים, היא קרן המתמקדת במתן חשיפה ליצואנים הגדולים ביותר באירופה, אשר צפויים לספק תשואות אטרקטיביות בתנאי שוק מסויימים. דוגמאות אחרות עשויות להיות מוצרים מוטי ערך או מוטי צמיחה - גם כאן, ניתן לצפות מהם לביצועים טובים יותר בתנאי שוק מסוימים מאשר בתנאים אחרים.

שימוש יעיל במדדים חכמים
השאלה הנשאלת היא האם קרנות הסל הללו שואפת לייצר תשואות יתר בעצמן (כלומר שימוש בתור אסטרטגיה), או לסייע ליועצים לכוונן באופן מדויק יותר את תיקי ההשקעות של לקוחותיהם על מנת לייצר תשואות יתר (כלומר שימוש בתור כלי-עזר). ברגע שתדעו מה קרנות המדדים החכמים שואפות לעשות, תוכלו להחליט אילו מהן יכולות לשפר את פרופיל ההחזר-סיכון של תיק ההשקעות שלכם. כאמור, ישנן קרנות מדדים חכמים המסוגלות לספק ביצועים טובים יותר מאשר קרן עם החזקות המשוקללות לפי שווי שוק, אך יש לקחת בחשבון שאסטרטגיות רבות של מדדים חכמים משתמשות בדרך כלל בסוג כזה או אחר של נתונים שנבדקו בעבר. לכן, חשוב ואף רצוי לנתח את העקביות של אותם ביצועי יתר ובאופן אידאלי גם תחת תנאי שוק שונים. כמו כן, כדאי גם לבחון את רמת התנודתיות הן ביחס למדד הבסיס והן ביחס לנכסים שהקרן שואפת להחליף.
לגבי הקטגוריה הנוספת של המדדים החכמים שאותה הזכרנו, כדאי להתייחס אליה כאל ״ארגז כלים״, עם מגוון רחב של כלים בעלי פונקציות ספציפיות ביותר. במצבים מסוימים משתמשים בפטיש, ובאחרים - במברג. למעשה, ייתכן שתהיו מעוניינים בכמה סוגים של מברגים כדי לכוונן בצורה מדויקת את תיק ההשקעות שלכם לסוג החשיפה הרצויה.

לסיכום, אין זו בחירה בין כלים לבין אסטרטגיות. למען האמת, מגוון רחב של קרנות סל Smart Beta עשוי לשרת פונקציות חשובות בתיק ההשקעות – החוכמה היא לדעת כיצד ומתי להשתמש בהן על מנת להשיג את מטרותיכם.
מקור: עדכני ל- 31.07.15, Morningstar
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים