פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
מה עושים עם הדולר האמריקאי?

מנכ"ל משותף בבית ההשקעות פסטרנק שהם

בפגישותיי הרבות עם משקיעים ישראלים, אני נחשף לדילמה הקשורה בשער הדולר האמריקאי. ערכו נשחק מול השקל הישראלי בחודשים האחרונים והמשקיעים מתחילים להבין שאין הגיון בהחזקת מטבע זר אשר אינו מניב תשואה וקשה להעריך את ערכו העתידי. הקושי בו שרויים מרבית המשקיעים במט"ח הנו חוסר הרצון לממש בהפסד, ולהלן ציטוט שכיח: "עד שהדולר לא חוזר ל 4 ש"ח אני לא מוכר". אנחנו הישראלים, מה לעשות, לא אוהבים להרגיש "פראיירים".

שתי סיבות עיקריות להיחלשותו של הדולר: מדינות רבות בוחרות לגוון את יתרות המט"ח שלהם על חשבון הדולר נוכח החובות הגבוהים של ממשלת ארה"ב. שנית, הדפסת הכסף המאסיבית של הבנק המרכזי בארה"ב אשר מטרתה המוצהרת הנה להניע את הכלכלה האמריקאית (ע"י עידוד הצריכה).

ומה קורה בישראל? התחזקותו של השקל הישראלי מול הדולר האמריקאי איננה סיפור חדש ואף צפויה להמשך בעתיד הקרוב. החוסן של המשק הישראלי אשר מתבטא בחוב ממשלתי מאוזן (עדיין), צמיחה של התוצר בשיעור גבוה ביחס למדינות המפותחות, אבטלה נמוכה ועודף במאזן התשלומים של המשק ברבעון האחרון, דוחפים את השקל מעלה. מטבע חזק נתפס כ"צרות של עשירים" והשקל החזק משקף את המצב הכלכלי הטוב באופן יחסי בישראל. על מנת למנוע התחזקות חריגה של השקל, אשר פוגעת ביכולת התחרותית של היצואנים ומאיימת על הצמיחה בישראל, החל בנק ישראל לפני כארבע שנים לרכוש כמויות גדולות של דולרים. בנק ישראל צבר יתרות מט"ח גבוהות בשווי של כ 75 מיליארד דולר.

בגרף הבא ניתן לראות כי למרות רכישות הדולר המאסיביות ע"י בנק ישראל, שער הדולר האמריקאי לא התחזק באופן משמעותי מול השקל. משימתו של נגיד בנק ישראל מורכבת, ובמידה והדולר ימשיך להיחלש בעולם, סביר שימשיך להיחלש גם אל מול השקל הישראלי.
 

חשוב לזכור שבהשקעה במט"ח אנו נחשפים לסיכון מטבע של משק חיצוני: השקעה סולידית נכון להחזיק בעיקר במטבע של המשק בו אנו חיים. זאת היות ואנו נצרוך בעתיד את הכספים הללו בשקלים ולכן חשוב לשמור על ערכם הריאלי. משקיעים אשר ראו בדולר האמריקאי אפיק השקעה סולידי, הפסידו בחלק מהמקרים עשרות אחוזים מהשקעתם. מעבר לכך, רמת הריביות במטבע האמריקאי נמוכה מאוד ואינה מניבה הכנסה שוטפת למשקיע. ראוי לציין, שפיזור תיק השקעות במובן הגיאוגרפי הנו חשוב וזאת בעיקר במרכיב הסיכון – קרי מניות.

לאחר שהגענו למסקנה כי נכון לנו (כישראלים) להקטין את חשיפת המטבע, נשאלת השאלה כיצד עושים זאת. איננו רוצים להמיר את יתרות הדולר שלנו לש"ח ולאחר מכן לראות את הדולר מתחזק. ביצוע מעבר הדרגתי בין הנכסים (דולר לשקל) מקטין את הסיכון שבתנודות שער בלתי צפויות. כלל זה נקרא "מיצוע" של שער ההמרה, מהמילה – "ממוצע".  

ובכל זאת, כיצד יראה שוק המט"ח ב 2013? השקל הישראלי אשר נהנה מביקושים ערים מבית ומבחוץ, ימשיך כפי הנראה להיות חזק גם בעתיד. יתרות המט"ח של בנק ישראל ימשיכו להוות בסיס איתן לערכו של השקל. עלינו להתרגל לסטאטוס החדש של מדינת ישראל כמשק מפותח, הבולט לטובה בפרמטרים הכלכליים לעומת קבוצת ההשוואה (המדינות המפותחות OECD).


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמים בסקירה זו (להלן - "המידע") אינם משקפים בהכרח את עמדתה הרשמית של פסטרנק שהם. האמור בסקירה זו אינו מהווה הצעה להשקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם או תחליף לשיקול דעתו של הצופה. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. מודגש כי אין פסטרנק שהם ו/או מי מטעמה אחראים למהימנות המידע, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר במידע.  פסטרנק שהם לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה זו, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.  לפסטרנק שהם ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים פיננסיים המוצגים בה.
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים