פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
מה שלא ידעתם על תעודות סל ממונפות

בועז אילון(MBA)

תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ
עמק רפאים 7 ירושלים
 
תעודות סל וקרנות סל ממונפות מושכות תשומת לב רבה בקרב המשקיעים והרווחים שהם מציגים כאשר השוק עולה מושכים אליהם קהל רחב שמעוניין להרוויח הרבה. הדבר נכון במיוחד לגבי תעודה או קרן נאמנות שאינה כפליים בלבד אלא מבטיחה הצמדה של פי שלוש למדד.
לטווח קצר, אכן התעודות מספקות הצמדה כפולה או משולשת לטובה או לרעה אבל האם המשקיעים מקבלים או מפסידים באמת מכפלה של המדד? התשובה היא לא וזאת בגלל כמה סיבות אותן נסביר מיד:
 
נוסחת החישוב
קרנות הסל ותעודות הסל כפליים מבטיחות הצמדה של 200% בכל סוף יום אולם ירידה בשיעור מסוים ולאחר מכן עלייה באותו השיעור לא יחזירו אותנו לאותה רמת מחיר. אם לדוגמה מחיר קרן הסל הוא 100 והמדד ירד ב10%, ירד מחיר התעודה ל-80. עלייה חזרה של המדד ל-100 המהווה עלייה של 11% תעלה את התעודה או הקרן פי שניים כלומר ב-22%. אם נוסיף 22% לשער 80 נגיע לשער של 97.6. למרות שהמדד עצמו חזר לרמתו המקורית תעודת הסל הממונפת נמצאת בהפסד של 2.4%.
גם בכיוון השני השער פועל לרעתנו. עלייה של 10% תגרום לעליית התעודה ל-120. ירידה בחזרה של המדד לשער 100 המהווה ירידה של 9% בקירוב תגרום לירידת שער בתעודה הממונפת בשיעור של כ-18%. אם נוריד 18% משער 120 נקבל שער של 98.4. גם במקרה של עליית של המדד וחזרה לאותה רמת מחיר נמצא את עצמנו עם הפסד בתעודה.
 
עמלת ניהול
התעודות הממונפות גובות עמלות ניהול גבוהות שמורידות את התשואה ומרחיקות את שער התעודה בגובה עמלת הניהול. מגדל דקלה מעוף כפליים למשל, גובה כ-3% עמלה לשנה. צריך לזכור שניהול הקרנות טכני בעיקרו כאשר מנהל הקרן מחזיק מניות על פי המשקל שלהן במדד ואו מחזיק חוזים עתידיים סינתטיים באמצעות אופציות מעוף כדי להשיג את המינוף הכפול. נראה תמוה שהמשקיעים מוכנים לשלם עמלת ניהול בגובה כזה עבור עבודה טכנית.
 
גביית ריבית בגין מינוף ההשקעה
מנהל התעודה גובה ריבית בגין המינוף. כדי להשקיע סכום כפול אפשר לקחת הלוואה לצורך קנייה של מניות בפי שניים מנכסי הקרן ומנהל הקרן גובה ריבית כאילו שהוא לקח הלוואה כזו.
בפועל, מבוצעת ההצמדה הנוספת דרך חוזים עתידיים סינתטיים המגלמים ריבית נמוכה בהרבה מזו שהתעודה גובה אבל מלבד עמלת הניהול יורד חישוב התעודה גם בגובה הריבית על ההלוואה התיאורטית.

 

על הגרף מבוצעת השוואה של מגדל דקלה מעוף כפליים בהשוואה למדד המעוף מתחילת 2008 ועד היום. מדד המעוף שבר נמצא במינוס של (3.56%-) בלבד, לעומתו מגדל דקלה מעוף כפליים  נמצאת בתשואות שליליות של מינוס (43.80%-).
 
נחמיה שטרסלר היה אומר על זה "שלא יעבדו עליכם"
 
 
תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות שמיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני המנכ"ל של תטא ומנהל התיקים הראשי שלה בעשר השנים האחרונות ( רישיון מספר 4786 ). בעבר שימשתי כסוחר (מבצע) בבורסה לניירות ערך,יועץ השקעות ויועץ מרחבי בבנק. אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים.  
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים