פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
מי ישמור עליכם במפולת הבאה?
מחזוריות הבורסה תגרום לנפילה בעתיד הלא רחוק, מה עלינו לעשות?
24/02/2014
 
בועז אילון
 
 
ככל שעובר הזמן מחזור העלייה הנוכחי מתקרב לסיומו. אחרי עליות, מגיעות ירידות המלוות בדרך כלל בפאניקה כללית, מכירות מאסיביות וירידות מחירים חדות ומהירות.
 
אנשים סומכים על מנהל התיק שלהם. רובנו רוצים להרוויח אבל כמעט שאיננו מוכנים להפסיד. החברות הגדולות מספקות את הרגשת הביטחון החשובה כל כך למשקיעים, שכן כסף זה העתיד שלנו, הקיום שלנו, ההנאות והעזרה לילדים, אבל השאלה היא אם הרגשת הביטחון שחשים המשקיעים והציפיות שלהם אכן ריאליים?
 
התשובה היא שהרגשת הביטחון אינה אמתית, והבעיה היא אינה מנהל התיק, אלא הציפיות של המשקיעים. מנהלי תיקים יודעים כמה קשה לתזמן את השוק וכמה קשה להרוויח בכל מצב של השוק ועל כן הם מאמצים גישה ארוכת טווח להשקעה, כאשר המטרה היא ליהנות מצמיחת שוק המניות לאורך זמן שקיימת למרות התנודתיות הגבוהה. כדי לשכנע לקוחות לנהל תיק חוטא לפעמים משווק ההשקעות ולא מסביר את הגישה הזו כיוון שאז משקיעים שפוחדים מנפילה (ומי לא פוחד) עלולים להימנע מפתיחת חשבון. במקום זאת, מדגיש המשווק את גודל החברה, את מחלקות המחקר שלה ואת המקצועיות. מטרת חברת ההשקעות היא לבחור נכסים טובים יותר ממדד הייחוס וכך באמת צריך לבחון את הביצועים
הבעיה אינה חוסר המודעות לבדו של חלק גדול מהמשקיעים לגישה ארוכת טווח שדוגלת לשבת ולהמתין בסבלנות גם כאשר יש מפולות. גם הציפיות לשיעורי רווח סבירים מוטים כלפי מעלה. כאשר הבורסה עולה משקיעים מתרגלים לרווחים גבוהים. קשה להם להכיר בעובדה שהרווח שהם צריכים לקבל נמוך יותר ושיגיעו תקופות טובות פחות שיקטינו בהרבה את הרווח הממוצע. חלקם מאמינים שמנהל התיק ימצא להם השקעות שכן מרוויחות, או שישתמש במכשירים והשקעות שמרוויחים בירידה או לפחות יוציא אותם ויימנע את הפסד אבל ציפיות אילו הם רצונותיו של המשקיע ולא פעילות של רוב מנהלי התיקים.
רוב האנשים נכנסים למניות, אם באופן עצמאי או באמצעות מנהלי תיקים בתקופות גאות, כאשר מתרבים הסיפורים על משקיעים שהרוויחו והתעשרו בקלות וככל שמתרבים הסיפורים, כך נכנסים יותר משקיעים וחלקם קונים לקראת השיא. כאשר שוק המניות יורד, אנשים ממתינים בסבלנות לשיפור ויספגו הפסד של כ-20% ללא קושי שכן מניות לפעמים גם יורדות אבל כל כמה שנים המניות נופלות בכ-50% באופן הדרגתי. לאנשים קשה מאוד להדליק בכל יום את המחשב ולגלות שערך השקעתם ירד עוד. בירידה של 20% מהשיא מתחילים למכור ואולם המכירות מתגברות כאשר השוק יורד יותר ויותר ובירידה של 50%, כאשר זה אולי הזמן הכי טוב לקנות, כמעט שלא נותרים משקיעים שמחזיקים מניות. לרוב גם הפצרות מנהל התיק או יועץ ההשקעות להמתין בסבלנות לא מונעות את המכירה וכך אנשים פוגעים ברווח שלהם ולא משיגים את התשואה ארוכת הטווח הגלומה בדרך כלל בהשקעה במניות העומדת על כ-8% בממוצע.
למי שמבין את הגישה ארוכת הטווח, מסכים אתה ומחליט לפעול על פיה, קל יותר לעבור מפולות וירידות חדות בלי לעשות טעויות.
 
המחזוריות במדד ת"א 25 בעשרים השנים האחרונות
 
 
מחזורי העלייה בשני הראלים הגדולים האחרונים נמשכו 5.5 שנים(מרץ 1995 עד ספטמבר 2000, והשנייה מרץ 2003 עד נובמבר 2007) אם המחזוריות תחזור על עצמה בדיוק, צפוי מדד ת"א 25 להגיע לשיא חדש במאי 2014, אז יעברו 5.5 שנים מהתחתית של 2008. 
אין וודאות שגם הפעם העלייה צריכה להימשך 5.5 שנים. תקופת העלייה עשויה להימשך יותר וייתכן גם שהיא קצרה יותר ושהשיא של 1380 כבר סיים את המחזור העולה. מה שברור הוא שאנחנו קרובים לשיא ולהתחלת ירידות בטווח של חדשים ועד שנה אחת קדימה.
 
כיצד נתכונן למפולת?
 
1.                 יש לבדוק שנית את תיק ההשקעות, ולוודא אם החשיפה למניות מתאימה לנו ואינה גדולה מדי.
 
2.                לבדוק האם תיק ההשקעות מושקע גם בנכסים שיש להם סיכוי טוב לעלות גם אם המניות יורדות כגון השקעה בסחורות ובהשקעות אלטרנטיביות.
 
3.                הצד הפסיכולוגי של קבלת ההחלטות שלנו קריטי ליכולת שלנו להגיב נכון. יש להחליט מראש מה נעשה בכל מצב. אפשר להחליט להישאר במניות ולהמתין בסבלנות גם אם יהיו ירידות חדות, גישה דומה לזו של רוב בתי ההשקעות. אפשר לקבוע מראש מתי נמכור למשל, נחליט שאם מדד ת"א 25 ירד אל מתחת לרמת ה-1240 נקודות, נקטין את אחזקת המניות בארץ מ-20% ל-10%. כללים כאלו יש לקבוע לגבי כל נכס שאנחנו מחזיקים.
 
לסיכום, חלק מהחברות הגדולות מספקות הרגשת ביטחון בפני מפולת שאין לה בסיס. רוב האנשים אינם מודעים לגישה ארוכת הטווח של בתי השקעות ואינם יודעים שהרווח או ההפסד תלויים בעיקר בשוק ולא במנהל התיק. מי שאין לו ידע שמגדיל את הסיכויים לתזמן את השוק ואינו משקיע באסטרטגיות המיועדות להרוויח גם כאשר המניות יורדות, נוח מאוד לטעות בהחלטותיו ולקבל רווחים נמוכים יותר לטווח ארוך ממה שהוא צריך לקבל או אפילו לצאת בהפסד. הפסיכולוגיה של קבלת החלטות היא כזו שמקטינה את הסיכויים לקבל החלטה נכונה ולכן על כל משקיע לקבוע מראש כיצד יגיב ולפעול על פי ההחלטה.
 
 
 
תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ (עד 16.06.13 היה שם מנהל הקרן מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע"מ), ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' – 02-6251213.
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים