פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
סיכום שנת 2012 בענף הביוטכנולוגיה

ד"ר אופיר לוי-מנכ"ל חברת Bioassociate
שנת 2012 הייתה שנה טובה לתעשיית מדעי החיים בארה"ב, כאשר ביצועי מדדי הביוטכנולוגיה והבריאות הראו תשואה גבוהה בהשוואה למדדים המובילים. מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה (NBI) הניב תשואה של מעל 30% מתחילת השנה - יותר מכפול 4 בהשוואה לדאו ג'ונס. עבור חלק מהחברות הציבוריות בסקטור, 2012 הייתה שנה רבת אירועים, עם הישגים גדולים שבאו לידי ביטוי משמעותי בביצועי המניות שלהן. השקעה בחמש החברות בעלות ביצועי המנייה הטובים ביותר ב-2012 היתה מניבה תשואה ממוצעת של יותר מ 350%, דבר אשר ללא ספק מעודד משקיעים לנסות ולאתר מניות בעלות פוטנציאל לתשואה דומה גם בשנת 2013.

2012 הייתה שנה מוצלחת גם לחברות אשר בחרו להצטרף לשוק הציבורי, כאשר 12 חברות תרופות חדשות נכנסו השנה לבורסה, לעומת 10 הנפקות בשנת 2011. ההנפקות של 2012 היו גדולות יותר מאשר בשנה שעברה, כאשר חברת Puma Biotechnology (PBYI) הובילה את החבורה עם מגה הנפקה של138 מיליון דולר. מרבית ההנפקות החדשות הראו גם תשואות יפות בהמשך הדרך, כאשר שוב Puma מובילה, עם תשואה של מעל חמישים אחוז מיום הנפקתה.

בהתאם למגמה של השנים האחרונות, ב-2012 המשיכה התנופה בפעילות M&A, עם 7 עסקות מעל מיליארד דולר ושווי עיסקאות כולל עבור 50 העסקאות הגדולות גרד את רף ה-30 מיליארד דולר. פעילות הM&A הענפה ביותר התמקדה בתחום האונקולגיה (סרטן) והניורולוגיה (מערכת עצבים מרכזית). 2012 התאפיינה גם בעיסקאות רישוי (License agreements) רבות, כאשר המגמה הבולטת הייתה נטיית החברות הגדולות לחתום עיסקאות בשלבים מאוד מאוחרים, לאחר סיום הפיתוח הקליני, או בשלבים מאוד מוקדמים, בשלב הפרה-קליני.

אבל השנה לא הייתה רק ענייני כספים, אלא גם הישגים גדולים בהבאת תרופות חדשות ומצילות חיים לשוק. 2012 תיזכר כאחת מהשנים עם המספר הגדול ביותר של אישורי שיווק של ה-FDA - 34 תרופות חדשות, מספר שיא מאז שנת 2004. לחלק מהתרופות שאושרו בשנה זו יש את הפוטנציאל להפוך לתרופות בלוקבאסטר המניבות יותר ממיליארד דולר בשנה. בנוסף, אושרו השנה טיפולים חדשים בתחומים שלא ראו תרופות חדשות יותר מעשור, כגון השמנה ומחלת Cushing. במקום בו יש הצלחות גדולות בדרך כלל ישנם גם כישלונות מהדהדים, ואכן השנה היו מספר כישלונות של חברות שניסו לפתח טיפולים עבור כמה מהמחלות הקשות ביותר. ראינו את ענקיות התעשייה, פייזר ו-J&J נכשלות בניסוי קליני שלב III היקר ביותר בהיסטוריה למחלת אלצהיימר, ואת בריסטול מאיירס, שנאלצה למחוק את השקעתה האחרונה בסך 2.5 מיליארד דולר תוך פחות משנה, לאחר שהתגלו בעיות בטיחות חמורות בתרופה אותה רכשה.
כמו תמיד ישנה התרגשות גדולה בתעשייה עם שפע של מנצחים ומפסידים, אבל תמיד צריך לזכור שכל התפתחות חדשה היא תרומה לאיכות חיים טובה יותר לכולנו.

ד"ר אופיר לוי-מנכ"ל חברת Bioassociate
BioAssociate מספקת שירותי יעוץ, מחקר ואנליזה לחברות ביומד ולגופי השקעה (בנקים להשקעות, משקיעים פרטיים, משקיעים מוסדיים ועוד) המבצעים השקעות בתחומי פרמצבטיקה, ביוטכנולוגיה, מכשור רפואי ומדעי החיים.

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים