פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
שאלה של מבט
כשכסף עולה אפס
אלה אלקלעי, יו"ר IBI  ניהול תיקים

כבר למעלה מ- 20 שנה שאני בשוק ההון ובכל סוף שנה יש טקס קבוע, לוטו תחזיות. ברור שאף אחד לא יודע מה ילד יום ובכל זאת העיתונים מלאים בהערכות, השוואות, וניתוחים: להיכן יגיע הדולר, להיכן יגיעו מדדי המניות וכן הלאה. לפעמים קיים קונצנזוס כמו שיש השנה, לגבי הריבית.

נראה שהכלכלנים בכל בתי ההשקעות מעריכים כי הריבית לא תעלה בעתיד הנראה לעין. זוהי בעצם תחזית לכך שמחיר הכסף ימשיך להיות אפס, והיא משפיעה על החלטות כלכליות רבות שאנו מקבלים.

כשמחיר הכסף הוא אפס כדאי לקנות אותו. הבנק המרכזי שומר אותו על אפס כדי שאנשים וחברות יקנו יותר כסף,  ואז יקנו באמצעותו כמה שיותר ובכך יניעו את המשק לחזור ולצמוח ואת הריבית לחזור לעלות.

850 מיליארד שקל מעלים אבק
נניח שהחלטתם לנסוע לחופשת סקי ב"קלאב מד" הכל כלול. האם זה ישפיע על כמה תאכלו ותשתו שם בהשוואה למלון בו על כל ארוחה משלמים בנפרד ואין "בופה"? האם תהנו יותר או פחות מחופשתכם כתוצאה מכך? אנחנו הרי מאוד אוהבים לא לשלם . מוצר שני חינם, שיחות חינם, דלק חינם, כמעט בכל תחום בחיינו יש יצרן או משווק שמנסה לפתות אותנו לרכוש את המוצר שלו דווקא שלו באמצעות יצירת האשליה שאנחנו מקבלים משהו במתנה, חינם. ככל שהמוצר מורכב יותר כך קל יותר ליצרן לייצר את האשליה.

אז בימים אלו, כשהריבית היא אפס ואתם מגיעים לשוק ההון, המצב מורכב. מצד אחד אתם קונים כסף בזול, אבל מצד שני יש לכך מחיר: התמורה שתקבלו על כספכם נמוכה, מאוד נמוכה, קרובה מאוד לאפס, אלא אם כן תקחו סיכון.

אנשים רבים משאירים את הונם, את הכסף שעמלו על ייצורו, בפקדון בבנק ומקבלים עליו כמעט אפס תשואה. אמנם הם לא מסכנים את חסכונותיהם אבל הם גם לא ממנפים אותם. 850 מיליארד שקל מכספי הציבור נמצאים כיום בפקדונות ומעלים אבק. הם לא יגדילו את הכסף הפנוי המצוי בידי הציבור ולכן גם לא יתרמו לצמיחה במשק ובכלכלה.

הבנק, בניגוד אליכם, מייצר ערך רב מהחזקת פקדונות, כנגדם הוא מעודד אתכם לקחת הלוואה. איזו ריבית תשלמו על ההלוואה? תלוי ביחס בין היקף הפיקדון להלוואה, אבל אל תתפלאו אם בזמן שאתם מקבלים אפס ריבית על הפקדון, אתם משלמים 14 אג' בשנה על כל שקל שלוויתם, כלומר ריבית של 14% (!).

תיק השקעות מנוהל – מתאים לרוב הציבור
פקדון הוא לא מוצר פסול או מוקצה. הוא מתאים לאנשים שאינם יכולים לסכן את כספם או שיש להם התחייבויות כנגד ההפקדה. אבל לרוב האנשים יש אלטרנטיבות טובות יותר. אחת מהן היא תיק השקעות מנוהל, שהערך המוסף העיקרי שלו הוא היכולת להגדיל את פוטנציאל התשואה באופן מבוקר, כזה המקטין את ההסתברות לסיכון. הערך המוסף הזה מגיע בדרך כלל כשהשווקים הפיננסיים יורדים, כי כשהשוק עולה כולם מרוצים וכולם מנהלי השקעות מעולים. אבל, האתגר הגדול וההצדקה לתשלום דמי ניהול מגיעים בתקופות בהן הסיכון גדל. בניית פיזור, בחינת ההזדמנויות, התאמת משך החיים של ההשקעות לצרכים הפיננסים של הלקוח, אלו רק חלק מהמשימות שבגינן משלמים דמי ניהול.

למה לי אקטיבי ולא פאסיבי?
המוצר הפיננסי הצומח הכי מהר בעולם הוא קרנות סל ומוצרי השקעה פאסיביים. הם עוקבים אחרי מדדי שוק ויכול לנהל אותם מחשב העולה הרבה פחות כסף ממנהלי השקעות. לא רק שהמוצר זול אלא שפעמים רבות הוא גם מנצח. ה"וול סטריט ג'ורנל" פירסם כי ב- 25 השנים האחרונות, בממוצע רק כ- 40% מכל קרנות הנאמנות המשקיעות במניות S&P 500 הצליחו להציג תשואה עודפת על המדד בשנה מסוימת.

אז עם סטטיסטיקה כזו אפשר היה לצפות שכל מי שמנהל כסף יפשוט רגל ויעלם מהשוק. זה לא קורה מסיבות רבות, ביניהן תמהיל השקעות ושירות. יש בעולם אלפי מדדים שונים. רק בארץ יש עשרות רבות, בהם מדד מניות הבנקים, מדד אגרות החוב הקונצרניות וכו'. אז שאלת המפתח היא איך בונים את התמהיל בין האפיקים השונים עבור תיק השקעות? כיצד יודעים באיזה מדד לבחור ומתי? כמה להשקיע במניות בישראל ובמניות בחו"ל? אלו רק חלק מהשאלות שהשקעה במדד לא נותנת עליהן תשובה. ומה עם שירות? הרי כמעט כולנו צריכים התאמה דינאמית של ההשקעות לצרכים הפיננסיים המשתנים. 

קשה לנו מאוד להתגבר על הפיתוי של אפס דמי ניהול, מוצר שני חינם והכל כלול. אבל כדרכם של פיתויים, בעלי האופי החזק מרוויחים יותר.
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים