פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
שלום לכם,  איך הילדים?

אם לא אכפת לכם רציתי לשאול איך אתם בהשקעות ?

הבה נעשה תרגיל בחקר ביצועים. קחו את השווי שלכם בתחילת 2013 (לשם הפשטות. בדיקה ארוכה יותר עדיפה) ותמדדו את התשואה השנתית על כל הכסף שהיה ברשותכם, בנטרול משיכות/הפקדות. כמה יצא ? מרוצים ? בנקודה הזו טועים רב האנשים משום שהתשובה היא לא רק אבסולוטית אלא בעיקר יחסית. מדד המניות ת"א 100 הניב 15.1% ב 2013 ו 6.7% ב 2014. מדד האג"ח הניב 5.4% ב 2013 ו- 4.7% ב 2014. אתם לא לבד.

גם רב תעשיית ניהול הכסף המקצועית לא מצליחה להכות את המדד, כפי שהראו אין סוף מחקרים בארץ ובעולם. רק בסוף נובמבר האחרון הודיעה כותרת ראשית בכלכליסט שאף לא אחת! מבין קרנות הנאמנות המניתיות/הגמישות הצליחה להכות את המדד מתחילת השנה. אם אנחנו לא בוחרים בפתרון הנפוץ של הדחקה, שוק ההון מציב אותנו למעשה בצומת טי : האם להשקיע ישירות במדד או במנהל כספים ספציפי עם פוטנציאל תשואה גבוה יותר.

אבל איך יודעים מי יכול להכות את המדד? התשובה לכך אינה פשוטה ואינה פתרון בית ספר אך דוגמאות רבות לניהול אקטיבי מוצלח בעולם כוללות מספר אבני בסיס משותפות: השקעות לטווח זמן ארוך, יתרון לקוטן או יתרונות יחסיים אחרים, הליכה בניגוד לתלם – היה צודק ולא פופולארי, רכישת ני"ע זולים (לפי מכפיל או ביחס להון המוחשי), זהות אינטרסים עם מנהל ההשקעות ומיקוד תיק הנכסים (ההפך מפיזור ההשקעות). מפאת המקום, אתמקד ואתייחס לנקודה האחרונה שזוכה למעט מאוד תשומת לב בשיח השוטף של שוק ההון ומנוגדת לתיאוריית הפיזור השלטת בקורס מבוא למימון.

מבט מהיר על השוק המקומי מראה כי קיימת נטייה מובהקת של מנהלי קרנות נאמנות לפיזור אגרסיבי של התיק המנוהל על ידם. כך לדוגמה, קרנות מנייתיות בישראל בהיקף נכסים של כ-100 מיליון ש"ח מרכיבות את תיק הנכסים שלהן באמצעות למעלה מ-70 מניות שונות ו-10 ניירות ערך מסוגים אחרים (אג"ח, פיקדונות, סלים, אופציות). קרנות גמישות, משקיעות לעיתים קרובות במספר תלת ספרתי של ני"ע. ניתן אף להבחין שהיקף הנכסים ואיכות הגוף המנהל אינם פקטור במידת הפיזור, כלומר מדובר בתופעה מקיפה ששורשיה עמוקים מאוד בתעשייה.

בתפיסתנו, מיקוד מהווה גורם מהותי במודל העסקי של מנהל השקעות, ניגע בשלושה טיעונים מרכזיים:

1. תשואה שולית פוחתת – מנהל ההשקעות שלנו בדק מאתיים מניות בשוק ההון ודירג אותן לפי איכותן ופוטנציאל התשואה שלהן. בהנחה שהוא השקיע כבר בעשר מניות מתוכן, האם את השקל הנוסף שמגיע אליו כדאי לו להשקיע במניות שברשותו או במניה מספר 11, אשר לדעתו באיכות נמוכה יותר ? ומה אם הוא כבר הקצה ל 20 המניות האיכותיות ביותר מבחינתו, האם את השקל השולי הוא צריך לפזר לני"ע נוסף?  בהנחה שמנהל הכספים הדמיוני שלנו יודע את מלאכת הערכת השווי הוא חייב להתמקד ולהקצות את מרבית הכספים שלו אל הרעיונות הטובים ביותר. זה למעשה היתרון הגדול שלו מול מדד פאסיבי שבפועל מחזיק את כל המניות. המושג של תשואה שולית פוחתת תופס גם בתחום רעיונות ההשקעה.

2. פסיכולוגיה – וורן באפט נוהג לטעון שמרבית האנשים היו משפרים את התוצאה הסופית שלהם אם היו מגבילים את יכולתם להשקיע דרך כרטיסייה בעלת 20 ניקובים שלאחריה אין הם יכולים להשקיע עוד. בהינתן אילוץ כה מחמיר, המשקיע הממוצע היה נמנע מרכישות ספקולטיביות ובלתי מבוססות, דואג להכיר לעומק את החברה מאחורי כל מניה ואג"ח בו הוא בוחר ומעדיף לדלג על רעיונות שאינם מצוינים במטרה להימנע מבזבוז ניסיונות לשווא. כאשר אנחנו מאפשרים לעצמינו כמות בלתי מוגבלת של ניסיונות קנייה/מכירה של נכסים, משקיעים רבים נוטים בטבעם להתנהגות ספקולטיבית שנובעת מהרצון לנצל בזריזות הזדמנויות חולפות שנראות כאטרקטיביות אך לאורך זמן שוחקות את התשואה הכוללת.  דווקא מתוך המגבלה של מיעוט ההחלטות, צומחת היכולת לטייב את קבלת ההחלטה הבודדת
.


3. ניהול זמן יעיל – ההבדל בין אחזקה של 100 מניות לבין 20 מניות הוא ההבדל בין כיבוי שריפות להיכרות מעמיקה. אנחנו בני אדם ובתור שכאילו כמות הזמן והריכוז שיש ביכולתנו להקדיש  היא מוקצבת.  פיזור תיק נכסים על פני עשרות רבות של מניות וניירות אחרים כופה עלינו להקצות כמות משמעותית של זמן ואנרגיה למעבר על מידע שוטף, המתקבל ללא הפסקה משוק ההון והעיתונות, במיוחד בעידן האינטרנט הנוכחי. הקצאת זמן זו מגיעה על חשבון העמקה וצבירת ידע איכותי אשר מעניק לנו יתרון על משקיעים מתחרים, דרך השגת רמת ודאות גבוהה יותר סביב ההשקעות שאנו מבצעים. הנזק הפוטנציאלי המשמעותי ביותר בדפוס פעולה של "התעדכנות מתמדת" הוא לא הסיכוי המוגבר לפספס אירוע מסוים אלא היעדר הידע התשתיתי העמוק שבסופו של יום מוביל אותנו בתהליך קבלת ההחלטות.

בסופו של דבר אין שוני מהעולם האמיתי. מצאתם קבלן שמוכר דירות בדיזינגוף בחצי המחיר ווידאתם שאין בעיות משפטיות? אין צורך להתחיל לחפש דירה בנהריה ואילת לשם הגיוון, הקצו לשם את מרבית כספיכם וקנו מספר יחידות לילדים...
השקיעו בחוכמה,
 
צחי אברהם
שותף מנהל - רידינג קפיטל 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים