פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
ביטול מקדמי הקצבה בפוליסות ביטוחי מנהלים - מה זה אומר?
________________________________________
מאת קובי רוזין, מנכ"ל IBI גמל

לפני כחודשיים הודיע פרופ׳ עודד שריג, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר, על ביטול מקדמי קצבה בפוליסות ביטוחי מנהלים. מדובר במהלך דרמטי שנובע מהתארכות תוחלת החיים ועלייה חדה בהתחייבויות של הגופים הפנסיוניים לעמיתיהם. אבל מהם בכלל מקדמי קצבה ומה משמעות ביטולם, עבור כל אחת ואחד מאיתנו? ננסה להסביר במלים פשוטות את הנושא המעט מורכב הזה.

התארכות תוחלת החיים, שינויים דמוגרפיים (גידול חד בשיעור האוכלוסיה הבוגרת), שינויים בשוק העבודה (ניידות ואבטלה) ותנודתיות בשוק ההון, כל אלה משפיעים מאוד על המערכות הפנסיוניות המקובלות בעולם המערבי. לכן, כחלק מהתמודדות עם הבעיה, קיימת נטייה בכל העולם המערבי להעלות את גיל הפרישה.

בישראל 2012 נהוגים מספר מסלולים פנסיוניים וההבדלים ביניהם מהותיים: קרנות פנסיה (ותיקות וחדשות), ביטוחי מנהלים, קופות גמל, פנסיה תקציבית - מטרת כל האפיקים לאפשר לעמית לחסוך לגיל הפרישה במהלך שנות עבודתו. ההבדל העיקרי בין התוכניות השונות הואבאופןחישוב הזכויות הפנסיוניות להן זכאי העמית בפרישה לפנסיה.

כיצד משפיע הגידול בתוחלת החיים על כל אחד מהאפיקים האלה?

ביטוח מנהלים - עד סוף 2012 מתיר האוצר לחברות הביטוח לשווק ביטוחי מנהלים הכוללים הבטחה של מקדם הקצבה בין החסכון שנצבר בפוליסה לבין הפנסיה החודשית הצפויה בגיל הפרישה (62 לנשים ו-67 לגברים). הסבר קצר לגבי מקדם קצבה: זהו ערך מספרי (מקדם) שלפיו נערך חישוב ההופך את סכום החיסכון שנצבר בקרן פנסיה או לקיצבה בביטוח מנהלים חודשית שתשולם בתום תקופת הביטוח או בגיל הפרישה ככל שמקדם הקצבה גדול יותר, סכום הקצבה יהיה נמוך יותר.

החל מינואר 2013 יאסר על חברות הביטוח לשווק פוליסות כאלו. הנטייה של האוצר היא לאפשר לחברות הביטוח לשווק ״הבטחה״ על המקדם רק למבוטחים שגילם בעת רכישת הביטוח הנוסף הזה הוא 55 ומעלה. כמו כן, האוצר מבקש להפריד את תעריף הכיסוי הספציפי ולא לאפשר מכירת הביטוח בתוך חבילה במסגרת פוליסה עם חסכון (גם דמי הניהול השוטפים בפוליסות אלו הוגבלו על ידי האוצר וירדו החל משנת 2013). ביטוחי המנהלים אשר שווקו עד שנת 2012 ימשיכו לכלול את המקדמים הישנים ולא יחול בהם כל שינוי. אבל, ההבטחה הזו אינה בבחינת "גן של שושנים": עד 2001 עמד מקדם הקצבה בפוליסות על 166 (מה שאומר שגבר שפורש בגיל 65 עם חסכון של 166 אלף שקל, יקבל פנסיה לכל החיים - קצבה חודשית של 1,000 שקל ולפחות 120 תשלומים למוטבים, למשל לבת זוגו), בפוליסות המשווקות עדיין בימים אלה המקדם כבר עלה אל מעל ל-200. (כלומר סכום הקצבה קטן באופן משמעותי, או לחילופין, צריך חסכון של יותר מ-200 אלף שקל כדי להגיע לקצבה של 1,000 שקל בחודש).

קרנות פנסיה- חשוב להבדיל בין קרנות מאוזנות חדשות, הפועלות משנת 1995, קרנות מאוזנות ותיקות וקרנות וותיקות שבהסדר (עמיתים). בקרנות המאוזנות - הותיקות והחדשות - קיים מנגנון איזון אקטוארי הבודק בכל שנה את התחייביות הקרן (התשלומים לעמיתים)מול הנכסים. ככל שעולה תוחלת החיים של העמיתים לעומת הצפי הקיים לשינוי בתוחלת החיים, נדרשת הקרן לבצע הפחתת זכויות וליצור את ההתאמה בין הנכסים להתחייבויות. קרנות הפנסיה, שלא כמו ביטוחי המנהלים, אינן מתחייבות מראש לעמיתיהן. קרן הפנסיה היא תכנית ביטוח הדדית והתעריף הביטוחי נקבע על פי מאפייני הקבוצה. המקדם בקרן הפנסיה אינו מובטח ונבדק בכל תקופה מחדש. דמי ניהול נמוכים יחסית ואגרות חוב מיועדות על חלק מהחסכון הפכו את האפיק הזה לאטרקטיבי לעומת החלופות האחרות.

קרנות הפנסיה הותיקות נכנסו לגירעונות עצומים עקב התארכות תוחלת חיים. הקרנות הולאמו לבסוף והן אינן מושפעות באופן כזה או אחר מהשינוי האחרון.

קופות גמל - קופות הגמל נחשבו עד שנת 2008 לאפיק הוני, כלומר אפיק המאפשר לחוסכים לחסוך לגיל פרישה סכומי כסף שימשכו באופן חד פעמי ולא כקצבה חודשית. בעבר היה ניתן לחסוך במסגרת הפרשות העובד והמעביד (שכירים) ובאופן עצמאי. החל מ-2008 שונה החוק וגם אפיק הגמל הפך להיות קצבתי. השינוי יצר מצב שאיפשר לחסוך בקופת הגמל עד לגיל הפרישה ואז להעביר את הצבירה לתכנית ביטוח או קרן פנסיה הכוללת מנגנון המרה לקצבה (על פי מקדם) ומנגנון תשלום חודשי. ביטול האפיק ההוני יצר מצב בו הציבור הפסיק לחסוך בקופות גמל גם באופן אישי.

כאמור, ב״עולם החדש״ שיוצר משרד האוצר, יבוטלו מקדמי הקצבה המובנים בתוך תכנית ביטוח מנהלים ותינתן לעמיתים האפשרות לרכוש את התוספת הזו לחסכון בהגיעם לגיל 55. בפועל ניתן יהיה להוסיף את הביטוח לתכנית הפנסיה או הגמל.

המשמעות היא שההבדלים בין התכניות השונות יצטמצמו וקופות הגמל יהפכו לכלי חשוב ודומיננטי בחסכון הפנסיוני.

 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים