פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
הונאת מיידוף – תקווה חדשה למשקיעים הישראלים
עו"ד גדעון פישר 
 

מתאו בבית האסורים טען ברנרד מיידוף, האיש שחתום על הונאת פונזי הגדולה בהיסטוריה, כי בנקים, ברוקרים וקרנות גידור מסוימים לקו ב"עיוורון מרצון". לדבריו, אותם בנקים, ברוקרים וקרנות גידור היו במידה מסוימת 'שותפים" בהונאה המשוכללת וכי היה עליהם לדעת ממנה.  
 
על רקע זה פוצחה לאחרונה בארה"ב הנוסחה להטלת אחריות על מוסדות פיננסים וברוקרים אשר פעלו בחוסר אחריות כלפי המשקיעים, תוך ביסוס הטיעון המשפטי על הפרת חובת הנאמנות של מוסדות וברוקרים אלה כלפי לקוחותיהם. הפרת חובה זו מתבססת, בין היתר, על היעדר בדיקות נאותות טרם העברת סכומי כסף עצומים אל זרועות ההונאה הגדולה בהיסטוריה.
 
מתברר כי בנקים, ברוקרים וקרנות גידור לא ביצעו את בדיקות הנאותות הנדרשות ובמקרים רבים אף לא טרחו להשיג מידע ומסמכים נחוצים, אשר אין מחלוקת כי היו דרושים לצורך עריכת בדיקת נאותות. כמו כן, מתברר כי מסמכים חיוניים רבים לא הוצגו ללקוחות על ידי המוסדות לפני ביצוע ההשקעות השונות, וזאת תוך הפרת חובה בוטה כלפי הלקוחות שנמנעה מהם הזכות להעריך את הסיכונים הריאליים הנובעים מהשקעותיהם.
 
המשמעות של האמור היא שנולדה תשתית משפטית לסייע גם לנפגעי מיידוף בישראל, מקום שבנקים, ברוקרים או קרנות גידור המליצו ומכרו ו/או השקיעו מטעם לקוחותיהם בקרנות של מיידוף. למשקיעים ישראלים – מוסדיים או פרטיים – שכספם הושקע בקרנות של מיידוף נסללה כעת הדרך לקבלת פיצוי מהמוסדות, שעד עתה רחצו בניקיון כפיהם וגלגלו עיניהם השמיימה, על אף אחריותם לאובדן כספי המשקיעים.
 
מוסד פיננסי או ברוקר, אשר ניהלו - בעצמם או באמצעות גורמים מתווכים - מסחר בניירות ערך, תוך הצעה ומכירת "מוצריו" של מיידוף, צריכים לשאת באחריות לכך. פיצוח הנוסחה של מבנה אחריות המוסדות הפיננסים נעשה לאחר ניתוח קפדני וסיזיפי של אלפי מסמכים והוכיח את עצמו בהליכי בוררות בארה"ב. כעת יכולים, כאמור, משקיעים לבוא על תקנתם ולתבוע פיצויים במסגרת הליכי בוררות יעילים ותכליתיים בארה"ב או במדינות אחרות (במידה שסוכם על כך במסמכי ההתקשרות עם המוסד הפיננסי).
 
כך, למשל, ניתן לתבוע את המוסדות הפיננסיים אם פעלו או השקיעו בארה"ב באמצעות ברוקרים, חברות בת או גורמי משנה, או פתחו ללקוחותיהם חשבונות משנה לצורך ניהול ההשקעות בארה"ב. כך הדבר גם באשר למוסדות פיננסים מארה"ב שפעלו בישראל או שמחזיקים שלוחות בישראל שבאמצעותם פעלו המשקיעים.
 
ישנם מספר מוסדות בנקאיים בישראל, אשר ידוע כי הציעו או השקיעו במוצרים פיננסיים של מיידוף ואשר מנהלים קשרי מסחר בורסאיים, באמצעות חברות אמריקאיות או חברות בת אמריקאיות. על בסיס הניסיון העצום שנצבר על ידי עורכי הדין והמומחים האמריקאים בתיקים האמורים, ניתן כיום להעריך באופן ראשוני ופשוט למדי, תוך עיון במסמכי פתיחת חשבון ההשקעה ומידע בסיסי נוסף, באם קיימת ללקוח של המוסד פיננסי או הברוקר, עילת תביעה מוצקה ומשמעותית.
 
לאור זאת נראה כי המסלול המשפטי שמוצג כעת, אשר טרם נחשף בפני המשקיעים הישראלים, עשוי לזכות את קורבנות ההונאה לפחות בחלק מן המיליונים שהושקעו על ידם.

 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים