פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
הטיית העשייה בקרב שוערי כדורגל בבעיטות עונשין והשלכותיה לכלכלה ועסקים

מאת פרופ' עופר עזר- הפקולטה למנהל עסקים, אונ' בן גוריון


במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Economic Psychology מוצאים החוקרים (פרופ' מיכאל בר-אלי וד"ר עופר עזר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' אילנה ריטוב מהאוניברסיטה העברית, יעל קידר-לוין וגלית שיין) ממצאים מעניינים לגבי התנהגות שוערים בכדורגל, שעשויים להצביע על אופן התנהגות שיש לו השלכות גם בכלכלה ובשוקי המניות.

עקב המהירות הגבוהה של הכדור, שוערי כדורגל בוחרים כיצד לפעול כדי לעצור בעיטות עונשין עוד לפני שהם יכולים לראות בבירור את כיוון הבעיטה. החוקרים ניתחו קרוב ל- 300 בעיטות עונשין הלקוחות ממגוון של ליגות ותחרויות בינלאומיות מובילות כמו גם ממשחקים בישראל. הם גילו כי בהינתן התפלגות הכיוונים של בעיטות העונשין במדגם, הסיכוי הרב ביותר של השוער לעצור בעיטות עונשין מתקבל כאשר השוער אינו מזנק ימינה או שמאלה אלא דווקא נשאר במרכז השער. הסיבה טמונה בכך שכמעט שליש מהבעיטות מגיעות לשליש המרכזי של השער, ושוער שנשאר במרכז נהנה מסיכוי גבוה הרבה יותר לעצור בעיטה שנבעטה למרכז (כ- 60%), מאשר שוער שזינק הצידה והימר על הצד הנכון (שאז סיכוי העצירה של הבעיטה נמוך מ- 30%). ניתן היה לצפות כי במצב זה שוערים יבחרו לעיתים קרובות להישאר במרכז השער ולא לזנק לאחד הצדדים. הממצאים, באופן מעניין, מראים בדיוק את ההיפך: בכ- 94% מהמקרים השוער בחר דווקא לזנק ימינה או שמאלה ולא להישאר במרכז.

כיצד ניתן ליישב את הסתירה הזו שבין ההתנהגות האופטימלית לבין התנהגות השוערים בפועל? החוקרים מציעים הסבר המבוסס על תיאוריית הנורמה של כהנמן (זוכה פרס נובל בכלכלה) ומילר. על פי תיאוריה זו נקיטה בפעולה הנחשבת נורמלית, אם היא מביאה לתוצאות גרועות, גורמת לתחושה שלילית חלשה יותר מאשר פעולה לא נורמלית המביאה לאותן תוצאות. מכיוון שהנורמה בקרב השוערים היא לזנק לאחד הצדדים, הדבר גורם לשוערים להעדיף את הזינוק על פני הישארות במרכז השער, שכן במקרה של גול התחושה השלילית שלהם תהיה נמוכה יותר אם זינקו. את ההשערה שזינוק לאחד הצדדים היא הנורמה תמכו החוקרים לא רק במדגם עצמו שמראה זאת, אלא אף באמצעות שאלונים שהועברו ל- 32 שוערים משתי הליגות הבכירות בישראל. קבלת ההחלטות של השוערים הנראית על פניה לא אופטימלית – לפחות אם מטרתו של השוער היא למקסם את סיכוייו לעצור את הבעיטה (ולא להרשים את קהל הצופים ביכולתו לזנק באופן הירואי, למשל) – היא במיוחד מפתיעה לאור התמריצים הגבוהים שישנם לשוערים לקבל החלטות נכונות ולאור העובדה שמדובר בשחקנים מקצועיים שנתקלים בצורך להגיב לבעיטות עונשין באופן תדיר. במקרה של השוערים הישארות במרכז השער, בעיקר אם היא מסתיימת בספיגת גול (ומרבית בעיטות העונשין מסתיימות בגול), עשויה גם להוביל לביקורת מצד הקהל, שיכול להסיק בטעות שהשוער לא התאמץ מספיק לעצור את הבעיטה – שהרי עמידה במרכז השער נראית כעצלנות לעומת האפשרות לזנק באומץ לאחד הצדדים.

התנהגות זו מכונה "הטיית העשייה" ויש לה השלכות גם להתנהגויות במצבים אחרים ובהם בהקשרים כלכליים ועסקיים. למשל, ההחלטה של משקיעים האם לפעול (לשנות את תיק ההשקעות) או לא לפעול (לשמור על תיק ההשקעות ללא שינוי) יכולה להיות מושפעת מהטיית העשייה. גם מקבלי החלטות בממשלה או בבנק המרכזי עשויים להיות מושפעים מהטיית העשייה. למשל, כאשר ישנה הרעה במצב הכלכלה, עשויים מקבלי ההחלטות לנטות לכיוון של פעולה ולשנות משתנים כלכליים שונים, גם כאשר הסיכון הטמון בכך עולה על התועלת הצפויה. זאת מכיוון שאילו לא יפעלו והמצב ימשיך להיות גרוע או אף יתדרדר עוד יותר, הם יואשמו בכך שלא הגיבו ולא פעלו למרות סימני האזהרה. אילו יפעלו והמצב יחמיר, לפחות ייראה הדבר כאילו מקבלי ההחלטות עשו כמיטב יכולתם להתמודד עם המצב הגרוע. זאת בדומה לשוערים שכאשר הם מזנקים לאחד הצדדים, נראה כי הם עושים כמיטב יכולתם, ואילו שוער שבוחר להישאר במרכז השער עשוי להיראות כעצלן ולספוג ביקורת רבה יותר במקרה שיחטוף גול. בדומה לכך, ירידות שערים בשוק המניות עשויות להוביל חלק מהמשקיעים לפעול (למכור חלק מתיק ההשקעות שלהם) גם כאשר הימנעות משינויים בתיק עשויה להיות הפעולה הטובה יותר. המשבר הכלכלי האחרון סיפק לכך דוגמאות, כאשר רבים מכרו את המניות שבהן החזיקו וכך החמיצו את העליות שבאו לאחר מכן.

 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים