פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 

התרופה להטיית הבית היא השקעה באג"ח בחו"ל

יאן טויטש, מנהל השקעות ראשי,אג"ח בינלאומיות - אי.בי.אי. בית השקעות

רוב המשקיעים בישראל נמצאים בחשיפה נמוכה מדי לעולם. בתקופה בה סימני השאלה הכלכליים, הפוליטיים והחברתיים נמצאים בנסיקה, פיזור הוא אחד הכלים היעילים ביותר להפחתת סיכונים פיננסים, לשימור ערך כספנו וליצירת תשואה. מרביתנו חשופים לכלכלת מדינת ישראל מעצם העובדה שאנו חיים כאן. פרנסתנו, תיק הפנסיה שלנו, נכסי הנדל"ן שלנו נמצאים במתאם גבוה לכלכלה המקומית. בהתאם לכך,  יש הגיון להגדיל את החשיפה לכלכלות ולשווקים נוספים לפחות בתיק ההשקעות. הטיית הבית מקובלת גם אצל משקיעים פרטיים במדינות נוספות, אבל אם אפשר ללמוד מהמקצוענים אז עושה רושם שאצלם הפיזור הוא משמעותי.  בסקר שערכה קרן המטבע הבינלאומית בתחילת 2011, בו השתתפו כמאה ממנהלי הנכסים וקופות הפנסיה הגדולים בעולם, המנהלים יחדיו כ-20 טריליון דולר (כשליש מכמות הכסף המוסדי בעולם) התגלה כי בנכסים אלה:

50% מנכסי קרנות הפנסיה ו-55% מנכסי מנהלי הנכסים המושקעים במניות מושקעים מחוץ לארה"ב.
25% מנכסי קרנות הפנסיה ו-40% מנכסי מנהלי הנכסים המושקעים באג"ח מושקעים מחוץ לארה"ב.

בישראל, על פי נתוני בנק ישראל לינואר 2012, רק 12% מנכסי הציבור מושקעים בחו"ל (אין חלוקה בין מניות ואג"ח).

על פי נתוני חברת ניהול ההשקעות טמפלטון, בסוף 1985, איגרות חוב אמריקאיות יצגו 52% מסך איגרות החוב בעולם בעוד שבסוף 2010 עמד משקלן בשוק האג"ח העולמי על 29% בלבד. עובדה זו אינה מפתיעה מאחר ועל פי נתוני חברת הדירוג "מודיס", הגידול הריאלי של כלכלת ארצות הברית היה נמוך מהגידול הריאלי בכלכלות שאר העולם בכל אחת ואחת מ-12 השנים האחרונות.

לפיכך, משקיע הבוחר להתמקד בכלכלת ארצות הברית, ולא להתפזר בעולם כולו, מהמר על כך שהכלכלה האמריקאית עדיפה על יתר כלכלות העולם. אנו איננו מהמרים. בתיקים שאנו מנהלים אנו מפזרים את האג"חים שלנו בין מספר כלכלות שאנו אוהבים, ובוחרים שלא להשקיע בכלכלות שאנו מוטרדים מהן.

יש עוד סיבה חשובה לפיזור בתקופה זו. כל מי שעוקב אחר כלכלת העולם עד לויכוח הכלכלי הנוקב בין אירופה ובעיקר גרמניה לבין ארה"ב על "התרופה" הטובה ביותר להאטה ולקשיים הכלכליים הגלובליים. אנו לא יודעים לחזות כיום איזה קו ינצח. איזה גוש יחזור ראשון לפסי צמיחה. אייל קליין, אסטרטג לשווקים בינלאומיים של בית ההשקעות IBI, מתאר את ההבדלים הבאים בין הגושים: "ממשלות ארה"ב, יפן ובריטניה - דוגלות בקידום הצמיחה והתעסוקה, גם על חשבון גירעון ממשלתי זמני גדול. זאת בעוד, ממשלת גרמניה מובילה בגוש האירו מדיניות שדוגלת בקיצוצי תקציב גם על חשבון האטה כלכלית. זה גם ההסבר לכך שארה"ב, יפן ובריטניה ימשיכו גם ב-2013 להציג צמיחה בשיעורים סבירים, אולם צפויות לסיים את 2012 עם גירעונות ענק של 8.7%, 10%, ו- 8.2% בהתאמה. בגוש האירו לעומת זאת, גרמניה מתהדרת בגירעון ממשלתי נמוך של כ- 0.5%, וגוש האירו כולו צפוי לסיים את השנה עם גירעון לא נורא בשיעור של 3.3% מתוצר. אולם במקביל, הגוש יסבול מצמיחה ממוצעת של אפס בשנים 2012 ו-2013."

אין לנו כוונה להכריע כאן בשאלה מהי המדיניות הנכונה: האם עידוד הצמיחה צריך לבוא לפני ריסון בהוצאות הממשלה, או ההיפך הוא הנכון. מה שברור הוא שמדיניות זו מרמזת על כך שסביבת הפעילות של חברות אמריקאיות נוחה בהרבה ביחס לחברות אירופיות. אם נוסיף לכך את הגמישות הניהולית של החברות האמריקאיות לביצע מהלכי התייעלות ופיטורי עובדים – אשר כמעט לא אפשריים במדינות מסוימות באירופה – נקבל יתרון ברור לאפשרות של חברות אמריקאיות להציג תוצאות כספיות טובות יותר. במקביל, הדגש על המלחמה בגירעונות של ממשלות אירופה בהחלט שם על הכוונת את אגרות החוב הממשלתיות של מדינות גוש האירו.

הטבלה הבאה משווה את ישראל למספר מדינות רלוונטיות לבחינת כדאיות ההשקעה באגרות החוב שלהן ושל חברות מובילות הפועלות בהן:

נתוני מאקרו ודירוגים (מקור: moody's, נכון ל-1 ביוני 2012)

סך התוצר של 129 המדינות הגדולות בעולם, אותן מדרגת S&P, עומד על 71 טריליון דולר! התוצר האמריקאי עומד על 15.7 טריליון דולר, כלומר 22% מסך התוצר העולמי, ואילו משקלן של 25 הכלכלות הגדולות בעולם עומד על 86% מסך התוצר העולמי. בעוד 5 הכלכלות הגדולות באירופה מדורגות בין 10 הכלכלות המובילות בעולם ישראל נמצאת במקום 41. כשמדובר בגאווה לאומית ניתן לטעון שמקום 41 הוא מקום מכובד בהינתן שמספר התושבים אצלנו מגיע לכ-10% ממספר התושבים של מרביתן. כשמדובר באופטימיזציה של תיק ההשקעות כנראה שזה לא נתון רלוונטי. העולם הוא גדול, מגוון, עם קשת רחבה של הזדמנויות. כדאי לנו לייצר פיזור, כדאי לנו לחפש הזדמנויות פיננסיות מעניינות גם מעבר לים, בוודאי מעבר לחשיפה של 12% המאפיינת את רוב תיקי ההשקעות בארץ כיום.


 

 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים