פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-

 

 

טיפ ההשקעות הטוב ביותר

 

דף הבית >> כתבות ניוזלטרים ומגזין >> ניוזלטרים 2012 >> ניוזלטר ספטמבר 2012 >> טיפ ההשקעות הטוב ביותר
   
טיפ ההשקעות הטוב ביותר
מעין אמסלם, תמיר פישמן בית השקעות


"בחירת מניות שונות בלי שום מושג מה אתם מחפשים היא כמו ריצה דרך בית חרושת לחומרי נפץ עם גפרור בוער: יכול להיות שתישארו בחיים, אבל אתם אידיוטים". על המשפט הזה חתום פרופ' ג'ואל גרינבלט, מחבר רב המכר "הספר הקטן שמכה את השוק" ונחשב לגורו השקעות בכל הקשור לבחירת מניות.
בחירת מניות ספציפיות דורשת התמחות, ידע מקצועי וזמן רב. על המשקיע לבצע מספר רב של בדיקות לפני שהוא רוכש מניה. בין היתר הוא נדרש לבדוק באיזה ענף החברה פועלת, מהי רמת התחרות בענף, מיהם בעלי העניין בחברה, האם ההנהלה משביחה את החברה עם השנים ומקצה את ההון באופן יעיל, מה המכפילים מספרים עליה – יקרה או זולה ביחס לענף, מהי רמת האיתנות הפיננסית של החברה, מהו פוטנציאל הצמיחה של החברה ושל הענף, האם החברה מייצרת תזרים מזומנים פנוי או שורפת מזומן, ועוד שאלות רבות אחרות.
השקעה במניה, כל מניה היא פעולה הכרוכה בסיכון. טעויות הן חלק מהעניין והן קורות גם למנוסים שבמשקיעים.

"לקנות בזול ולמכור ביוקר" – קל ליישום? לא בטוח...

אף על פי שכל המשקיעים יודעים שעליהם לקנות בזול ולמכור ביוקר, בפועל הם לעיתים קרובות עושים את ההיפך ומנסים לתזמן את הכניסה והיציאה מהשוק. כללי ברזל אלה תמיד היו קלים להבעה וקשים ליישום מפני שהם יוצאים נגד טבעם של בני האדם המייצרים את מציאות השוק השורי והשוק הדובי. הדרך העיקרית להקטין סיכונים היא לראות במניה הבודדת רק רכיב אחד מתיק השקעות מגוון. הפיזור על פני מספר מניות נבחרות, מענפים שונים, מאפשר סיכוי למשקיע סבלני להרוויח משוק המניות לאורך זמן, גם אם מדי פעם הוא טועה בבחירה של מניה ספציפית.

טיפ של אלופים
בנג'מין גראהם, אבי תורת השקעות הערך ומורו של המשקיע וורן באפט, מציג בספרו "המשקיע הנבון" שיטת השקעה מאוד פשוטה וחכמה. שיטת "מיצוע ערך קבוע".

לפי שיטה זו על המשקיע לרכוש יחידות השתתפות בקרן נאמנות מנייתית בסכום קבוע מידי תקופה קבועה (חודש או רבעון). בתקופות בהן השוק יורד, הסכום הקבוע "רוכש" עבור המשקיע יותר מניות. כאשר השוק עולה, כספו של המשקיע "רוכש פחות" מניות. טייס אוטומטי זה מונע מהמשקיע מצד אחד לשפוך כסף לשוק כאשר הוא נראה הכי מפתה ובעצם הכי מסוכן ומצד שני מאפשר למשקיע להמשיך לקנות בשוק יורד, בזמן שכולם מפחדים, שם המניות זולות יותר. כך נוצר מצב של מיצוע ערך הקניה של המדד/קרן אשר המשקיע בחר. גישה זו מנטרלת רגשות וניסיונות לתזמון השוק וכן מונעת מהרוכש לרכז את כל קניותיו בזמנים לא נכונים.

מחקר מקיף של לוסיל תומלינסון שנערך לאורך 23 תקופות רכישה של 10 שנים, הציגה בכל אחת מהתקופות רווח בסוף תקופת הרכישה או עד חמש שנים לאחריה. אין צורך להוסיף שבחלק מהמקרים היו ירידות ערך רציניות בשוק, אך רק באופן זמני. הסכום החודשי עשוי להיות קטן, אך התוצאות לאחר מספר רב של שנים יכולות להיות מרשימות וחשובות לחוסך.

איך נעשה זאת?
הדרך האידיאלית ליישום מיצוע ערך קבוע היא באמצעות תעודות סל או קרן סל על מדד רחב, אך אלו גוררות עמלת מינימום שאוכלת חלק גדול מהתשואה ולכן לא מומלצת. בקרן נאמנות אין עמלת מינימום וניתן ליישם את הגישה גם עם סכום נמוך וכן הקרן מאפשרת דחיית מס עד מימוש הרווח. לפני שאתם עושים זאת, חובה עליכם לערוך סקר שוק בין המנהלים השונים שכן ישנה שונות בין איכות מנהל הקרן וגובה דמי הניהול מאחד לשני.

למי מכם שיש יותר כסף פנוי בחודש או מעוניין לחלק את הסכום בין מניות לאגרות חוב, מוטב שיעשה כך גם בקרן נאמנות המשקיעה באגרות חוב צמודות מדד. בטווח הארוך, השקעה זו נותנת הגנה נגד שחיקת כוח הקנייה. לאחר הבחירה, הרימו טלפון ליועץ ההשקעות שלכם ובקשו ממנו לבצע עבורכם הוראת קבע על הסכום הפנוי לחיסכון. והכי חשוב להתמיד בהפקדות הרציפות לאורך שנים.

ומילה אחת לסיום:
גראהם מציין כי השוק הוא מטוטלת שנעה ללא הרף בין אופטימיות ואופוריה שמייקרות את המניות לבין פסימיזם ופחד שמוזיל אותן. גישת "מיצוע ערך קבוע" היא מענה נבון כהשקעה ארוכת שנים.

הכותב הוא מנהל השקעות, תחום מניות בבית ההשקעות תמיר פישמן
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים