פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
מותו של ניהול ההשקעות המסורתי
קובי אלפי לס
 
עשרות רבות של שנים, גדלנו, משקיעים פרטיים ומקצועיים, על ברכיה של התאוריה שאומרת, "קנה מניות של חברות טובות, חכה בסבלנות, פקח עינייך בעוד מספר שנים וקצור את פירות הסיכון והסבלנות בדמות רווחים נאים על השקעתך במניות!"
 
אסטרטגיה זו של 'קנה והחזק' הוכיחה את עצמה כל השנים והניבה תשואות נאות ביותר למשקיעים.
 
החלום ושברו
אלא שהמציאות משתנה ואנו ננסה במאמר זה לקרוא תיגר על הקונספט המוכר והנוח עליו מתבסס רוב השוק העולמי ונסביר, לשיטתנו, מדוע אנו עדים למותה של אסטרטגיית המסחר הנפוצה ביותר בעולם ב- 100 השנים האחרונות.
 
החל מאמצע המאה הקודמת, חוו שווקי המניות בעולם, למשך תקופות ארוכות, מחזוריות כלכלית כהגדרתה בספרי הכלכלה השונים, קרי 5-10 שנים שבהן השווקים חווים 'שוק שורי', 'שוק דובי' ותקופה לא ארוכה של דשדוש במעבר מעת לעת בין שני סוגי השווקים (שוק שורי מוגדר כשוק חיובי שבו השוק עולה באופן עקבי, להוציא מימושי רווחים קצרים ובריאים. שוק דובי מוגדר כשוק של מוכרים, שוק עם נטייה מובהקת לירידת מחירים רצופה ופרמננטית, להוציא תקופות קצרות של עליית מחירים).
 
זה למעלה מעשור שאנו עדים להיסטוריה המתהווה מול עינינו, אך משום מה אנחנו עדיין מתקשים להאמין שזה קורה!

בואו נבחן את הדברים ונדבר מספרים...
מדד המניות היפני (הניקיי) עמד בתחילת שנת 2000 על 19,000 נקודות. נכון ל 30/9/12 עומד המדד על כ- 8,900 נקודות, תשואה שלילית של 53% במשך קרוב ל- 13 השנים האחרונות.
 
 
מדד 500 המניות הגדולות בארה"ב (S&P 500) הניב למשקיעים בו באותה תקופה, תשואה שלילית צנועה של כ- 1.5% (31/12/99 - 1460 נקודות. 30/9/12 - 1440 נקודות).
 

 
 
 
מדד המניות הגרמני (דאקס), הקטר של הכלכלה האירופית, הגדיל לעשות כשעלה בתקופה הנמדדת ב- 3%... כאשר בתחילת שנת 2000 עמד על 7000 נקודות, ונכון ל 30/9/12 עומד על כ- 7200 נקודות (3% תשואה מצטברת במשך 13 שנים, היא לא בדיוק התשואה לה ציפו המשקיעים במניות...).
 

 
 
 
ניתן לראות כי התופעה "מדבקת" וגם שוק ההון הישראלי, אשר הפגין עוצמה יחסית למשך רוב העשור, הניב למשקיעים בו תשואה שלילית מצטברת של 4% במשך 5 השנים האחרונות!
 

 
 
 
אז מדוע, אם כן, אנו ממשיכים להאמין שקנית מניות ודגירה ממושכת עליהן הינה האסטרטגיה המנצחת אשר צפויה להביא את כולנו לעתיד טוב יותר ולפנסיה מבטיחה יותר? התשובה נעוצה בעובדה שזה מה שכולנו מכירים ויודעים, לקנות מניות ולחכות שערכן יעלה, מתוך כוונה למימושן במחיר גבוה ממחיר הרכישה.
 
אם כך הם פני הדברים, מה והאם בכלל ניתן לעשות משהו עם התובנה הלא משמחת הזאת? 
לשמחתנו התשובה היא שאפשר להיות רגועים. יש לא מעט פתרונות יצירתיים וטובים שהכסף החכם והמתוחכם פונה אליו בעשור האחרון, כאשר סכומי הכסף המוסטים לפתרונות אלה, רק הולכים וגדלים משנה לשנה.
 
בחלק זה של הכתבה ננסה להראות ובעיקר להסביר שאפשר גם אחרת! האם נגזר עלינו למקסם את התשואה על כספנו המושקע רק מעליית ערך? אני מניח שכבר הבנתם שהתשובה לשאלה זו שלילית ושקיימות אסטרטגיות מסחר נוספות אשר מאפשרות לנו לעשות ולייצר כמעט את כל שאנו שואפים אליו ומגדירים מראש, בהתאם לצרכים ולמטרות הספציפיות של כל משקיע ומשקיע.
 
ננסה להסביר....
בשוק קיימים מזה שנים רבות, כלים נוספים, פרט למניות ולאגרות חוב (שניים מהכלים השכיחים יותר בקרב הפעילים בשוק ההון המקומי), אשר באמצעותם ניתן לייצר ערך מכל מצבי השוק השונים, ולא רק כאשר השוק עולה. 
 
כך לדוגמא ניתן לשלב בניהול כספנו אופציות על מדדים או על מניות ספציפיות, אשר יכולות להבטיח לדוגמא, הגנה מפני ירידת ערך של תיק ההשקעות. לא נרחיב את ההסבר וניכנס לעובי הקורה בכתבה זו, אבל כדוגמא נאמר שניתן לרכוש על תיק מניות של 1 מליון ש"ח, הגנה בימים אלה בעלות של כ- 10,000 ש"ח אשר תבטח את התיק מפני ירידת שערים חדה של השוק. בתרחיש של עליית השוק, תיק ניירות הערך שלנו יעלה במקרה זה כעליית השוק, מינוס עלות ההגנה. יתרה מכך, אנשי מקצוע מנוסים, המתמחים בניהול השקעות באמצעות נגזרים, מסוגלים באמצעות שילוב של מספר אופציות, להוזיל מאוד את עלות ההגנה, ובמקרים מסויימים, כנגד ויתור על תשואה אלטרנטיבית, להצליח לבטח את התיק מפני ירידות כמעט ללא עלות!.
 
דומה הדבר לרכישת ביטוח מקיף על רכבנו מחברת הביטוח, בעבור פרמיה תקופתית אותה אנו משלמים למבטח.
 
נשאלת השאלה אם כן, מדוע אנו מבטחים את רכבנו ששוויו בממוצע כ- 100 אש"ח, אך לא מבטחים כשצריך את תיק ההשקעות שברשותנו ואת כספי הפנסיה אותם חסכנו בעמל רב במשך שנים רבות ומסתכמים על פי רוב בסכומים גבוהים משמעותית משוויו של רכבנו?
לנו באלפי בנדק השקעות, נדמה שעל זה כתב פרופ' דן אריאלי: "לא רציונלי ולא במקרה".
 
התשובה על כך לא חד משמעית וניתן למצוא מספר סיבות אפשריות, אך ברורה העובדה כי לא משנה מה תהיינה הסיבות, הדבר אינו רציונלי! (כבר אמרנו?)
 
מנהל השקעות בעידן המודרני, חייב להתאים עצמו למציאות המשתנה במהירות. מתאם גבוה ביותר בין השווקים, מחזוריות כלכלית שרק הולכת ומתקצרת (ארה"ב חוותה שני משברים שונים במהותם, אך זהים בעוצמתם בכל הנוגע לעומק נחיתת השוק, בין השנים 2000-2008!) ומאפיינים של כפר גלובלי גדול מחייבים תגובה מתאימה מהירה וגמישה. טוב ויפה לעלות עם השוק כשהוא עולה, רגוע ויציב, אך זו חכמה קטנה ביותר לעשות כן, אם תיק ההשקעות שלנו יורד בחדות כאשר השווקים צונחים! 
 
שימוש בכלים מתקדמים בתיקי ההשקעות, צריך ויכול להגן על תיק השקעות מפני ירידת ערך חדה, מבלי לפגוע בפוטנציאל הרווח שלו בתרחיש של עליות. כיצד עושים זאת? על כך נרחיב בכתבה הבאה בנושא.
 
 
הכותב הוא קובי אלפי-לס, מנכ"ל אלפי-בנדק, ניהול תיקי השקעות.
 

 

 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים