פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
מניות מניות ושוב רק מניות.
שני האויבים הגדולים ביותר בדרך לשמור על ההון שצברנו, מי בעמל רב ומי בקצת פחות מאמץ,
הראשון הוא  אנחנו המשקיעים, או במונח המקצועי החביב – 'פסיכולוגיית ההשקעות של ההמונים '.
והשני הוא כמובן יוקר המחיה, או בשמו הידוע אינפלציה.

את ההסבר לטעויות המובנות בהתנהגות שלנו, כאשר זה נוגע להשקעות ההון שלנו, נשאיר לפעם אחרת.
מה כל כך מפחיד באינפלציה או בשחיקה של ההון שלנו לאורך זמן?

לדוגמא, סכום של  100,000  ₪ לפני 10 שנים צריך להיות שווה היום 121,222 ₪ כלומר עליה של 21.2% רק מהאינפלציה. האינפלציה שחקה את כספנו ב21% זה הרבה אבל במונחים שנתיים זה סביר.

 אבל תראו מה קורה אם ניקח  את אותו סכום לאורך 20 שנה, הוא צריך היה להיות שווה היום 243,249 ₪ רק  בהצמדה לאינפלציה. עליה של מעל 143% .

ולאורך 25 שנה אנחנו כבר מגיעים ל 528,410 עליה של מעל 428% . (מקור הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)
ככל שנבחן תקופות ארוכות יותר, התוצאות יהיו יותר "מפחידות" .

לא פשוט להשיג תשואות כאלו באופן כללי ובטח שלא היום, כשהריבית מאד נמוכה, ואגרות החוב הממשלתיות נותנות תשואות ריאליות שליליות,  או תשואות מאד נמוכות בטווחים הארוכים יותר.

מחקרים שנעשו בעולם מראים באופן מובהק שהשקעה במניות היא דרך מצוינת לא רק לשמר על ההון שלנו מול העלייה ברמת החיים, אלא אחת הדרכים הטובות ביותר לגרום להון שלנו לצמוח יותר מהעלייה הצפויה ברמת החיים.

במחקר שפורסם על ידי Deutsche Bank, שבדק את התשואות בארה"ב של מניות ,אג"חים וזהב מ -1838 ועד היום ,לאורך כ 174 שנים (תמיד טוב להסתכל בפרספקטיבה כמה שיותר ארוכת טווח), נמצא שמדדי המניות הניבו תשואה של 6.5% מעל האינפלציה (תשואה ריאלית), בעוד שאגרות חוב הניבו תשואה של כ- 2.8% וזהב בקושי השיג את האינפלציה.
 
נכסים תשואה ריאלית ממוצעת 1838-2012
מניות 6.49%
אג"ח ממשלתי 2.77%
*אג"ח קונצרני 2.72%
זהב 0.35%
 
*מ 1912 התקופה הארוכה ביותר שניתנת למדידה

גם בישראל, אם נבדוק התוצאות יהיו דומות . שוק המניות מניב בממוצע תשואה של כ 7% ריאלית (בניכוי האינפלציה) לאורך תקופות זמן ארוכות ואילו אגרות החוב הממשלתיות יניבו תשואה של בין 2.5% ל 3%  ביום טוב ,ריאלית , לפני מס(2.8% בעשר השנים האחרונות). לגבי אג"ח קונצרנים בארץ אין כרגע מספיק היסטוריה לבדוק זאת, וגם השונות בין האג"חים השונים מאד גבוהה. בבדיקות שעשיתי הם עשו קצת פחות טוב מאג"חים ממשלתיים.

אז מה ניתן לעשות, יש פתרון והפתרון הוא בכותרת להשקיע במניות.

לכאורה לאור תוצאות המחקר של Deutsche Bank וההיסטוריה היותר קצרה בארץ,  רוב חסכונותינו והשקעותינו היו אמורים להיות רק במניות או חלק ניכר מהם במניות ,נכסים שנותנים את התשואות הטובות ביותר לאורך זמן.

אז למה זה לא המצב היום, לא אצלנו ולא בעולם?

רוב " המומחים " ייעצו לנו להשקיע לא יותר מ - 20% או האמיצים כ 30% מחסכונותינו במניות.

למה? כי השקעה במניות דורשת סבלנות . שכנראה אין לא ליועצים ולא לנו.

האמת היא שלא נכון להשקיע במניות  ולצפות לתוצאות שציינו מעכשיו לעכשיו . מה שנכון לעשות הוא להשקיע במניות לאורך זמן והכוונה היא לתקופות של לפחות 5 שנים ויותר.

עד כאן הנתונים , ועכשיו מהי הדרך הנכונה להיחשף למניות.

ישנן דרכים רבות להיחשף למניות, החל בלרכוש מניה בודדת ולקוות שמצאנו את ה – APPLE  הבאה. או לקנות  סל של מניות העוקב אחר מדד זה או אחר, קרן נאמנות יכולה להיות גם פתרון או ניהול השקעות אקטיבי עצמאי או על ידי מנהל תיקים.

ישנה דרך נוספת פחות פופולרית בארצנו ויותר נפוצה בעולם, והיא באמצעות שותפות מוגבלת או קרן השקעות פרטית שבה מספר המשקיעים מצומצם ומוגבל לפי החוק.

בדרך כלל לקרן מסוג זה יש מתודולוגיית השקעות ברורה ומוכחת.

בד"כ למנהלי ההשקעות בקרן יהיה ניסיון ארוך שנים בהשקעות.

בד"כ חלק מהשותפים בקרן הם מנהלי ההשקעות עצמם ולכן יש זהות אינטרסים בינם לבין שאר המשקיעים מה שלא קיים בשאר האלטרנטיבות . בד"כ הקרן תהיה מפוקחת על ידי משרד רואי חשבון.

בד"כ  ניתן יהיה לצאת מהשקעה בקרן אחת לחודש או פעם ברבעון וכך נימנע מהטעות של מכירה בלחיצת כפתור, בעיתוי שאינו מתאים . וברוב המקרים קרן ההשקעות תשיג תשואות גבוהות יותר ממדדי היחס לאורך זמן. אחרת לא תהיה לה זכות קיום.
 
לכן כיום כאשר הריביות מאד  נמוכות בארץ ובעולם, האינפלציה מתחילה להרים ראש ותשואות אגרות החוב ה"בטוחות" בשפל של שנים רבות.

גם למשקיעים הסולידיים וגם למשקיעים הנועזים רצוי להקדיש  יותר מחשבה לגבי הדרך בה הם משקיעים את כספם, לא להסתכל רק מה עשו ההשקעות שלהם ,אלא לנסות לחשוב מה הם יוכלו להניב בעתיד הרחוק. ולא לפסול דרכים אחרות להשקיע . על מנת שנוכל  להגדיל את ההון שנצבר ,ולא רק ,במקרה הטוב, לשמור על ערכו.

נכתב על ידי - יוסי מילנוב,
הכותב הוא יועץ כלכלי עצמאי ומנהל השקעות בקרן Reinvest value fund
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים