פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
 
קר סביב האפס

ערן פסטרנק, מנכ"ל משותף-פסטרנק שהם ניהול השקעות

ההיסטוריה הכלכלית בעולם נכתבת בכל יום מחדש: הגוש האירופי מעולם לא היה כל כך קרוב לפירוק, הקטר הסיני מאט, ארה"ב מדשדשת ורמת הריביות בעולם היא מהנמוכות אי פעם.
 
ריבית משקפת את מחירו של הכסף. ככל שהריבית גבוהה יותר, עלות הכסף גבוהה יותר ולכן נעדיף לחסוך יותר ולצרוך פחות. כאשר הריבית נמוכה, לא יהיה לנו עניין לחסוך ונעדיף לצרוך. מטרתן של מדינות העולם כיום הנה לעודד את הצמיחה במשק וזאת באמצעות ריבית נמוכה, אשר תהווה תמריץ גבוה לבנקים להלוות, תמריץ גבוה לחברות ולמשקי הבית ללוות, ותמריץ נמוך לחסוך.
הזכרנו כבר שההיסטוריה נכתבת מחדש?  הריבית כיום באירופה הנה ברמתה הנמוכה ביותר מאז קם הגוש הכלכלי- 0.75%.  קר מאוד סביב האפס, ממש קפוא. כך גם המצב הכלכלי – קפוא. מטרת הפחתות הריבית האגרסיביות הנן להפשיר את הקיפאון, לייצר נזילות באמצעות כסף זול ולהניע מחדש את גלגלי הצמיחה.
"מלכודת הנזילות" אליה נקלעה ארה"ב הנו מצב שבו הבנק המרכזי אינו יכול להוריד את גובה הריבית מתחת לאפס לטריטוריה שלילית ולכן הוא מחפש תחמושת נוספת. זאת הוא עושה באמצעות תכניות ההרחבה הכמותית שמשמעותן בפועל הנה הדפסת כסף.
 
מהלך הורדות הריבית שהחל בארה"ב חוצה אוקיינוסים ונמשך בכל רחבי הגלובוס. באנגליה הריבית הנה 0.5% -הנמוכה ביותר ב 50 שנים האחרונות, ביפן הריבית 0.1%, ובישראל הריבית כיום היא 2.25%. מהלכים אגרסיביים אלו של הורדות ריבית, עדיין לא נותנים את אותותיהם על השווקים ולכן סביר להניח שהריביות עוד תרדנה (היכן שניתן עדיין להוריד) ,ותשואת אגרות החוב הממשלתיות תתקרבנה אל האפס ואף נמוך מכך בטווחים הקצרים. מצב זה ימשך כל עוד הכלכלות לא תחזורנה לתוואי של צמיחה.
 
אז מה מצפה למשקיעים באפיק הסולידי? נכון להיום, משקיעים אשר רוצים להבטיח את שווי כספם בטווח הקצר, יאלצו להתפשר על ריבית שקלית נומינאלית של 2% שאף היא עלולה לרדת בקרוב (זה כמובן לפני מס ועמלות). סביבת ריביות נמוכה יכולה להמשך עוד חודשים רבים ואולי אף שנים.
מיותר לציין שהריבית הריאלית הנה שלילית, כך שכספי המשקיעים הסולידיים נשחקים באופן מתמשך. מצב זה הופך את ההשקעה בפיקדונות להרבה פחות אטרקטיבית ולכן עולה השאלה אילו חלופות ישנן?
 
בשוק ההון קיימות אלטרנטיבות מאוד מעניינות באפיק הסולידי אשר מגלמות למשקיעים תשואות נאות. אם נבחן את שוק אגרות החוב של הפירמות הגדולות בכלכלה הישראלית כדוגמת: בנקים, נדל"ן מניב, תקשורת ועוד, אנו יכולים לקבל תשואה אשר נעה סביב 2.5% וכן הצמדה למדד.
סביר מאוד להניח שמשקיעים אשר החליטו להחנות את כספם כיום בפיקדונות מחפשים יציבות ושמירה על ערך הונם בבנק עמו הם עובדים. רק לשם המחשת ההזדמנויות בשוק אגרות החוב נבחן את המקרה הבא: משקיע נכנס לבנק וסוגר את כספו בפיקדון בריבית של 2% לשנה. אותו משקיע יוכל לקבל עבור אגרת חוב של אותו הבנק, מעל ל 3% (בהנחת אינפלציה של 2.5%).
 
משקיעים אשר רוצים להינות מצמיחת חסכונותיהם בטווח הארוך, יוכלו כיום למצוא אינספור הזדמנויות להשקעה בשוק אגרות החוב הקונצרניות (בעיקר בקרב התל בונד 20)  ברמות תשואה גבוהות מעל האפס וברמות סיכון סבירות בהחלט.
 

הנתונים, המידע,  הדעות והתחזיות המתפרסמים בסקירה זו (להלן - "המידע") מסופקים כשרות לקוראים ואינם משקפים בהכרח את עמדתה הרשמית של פסטרנק שהם. האמור בסקירה זו אינו מהווה הצעה להשקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם או תחליף לשיקול דעתו של הקורא. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. מודגש כי אין פסטרנק שהם ו/או מי מטעמה אחראים למהימנות המידע, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר במידע.  פסטרנק שהם לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה זו, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. לפסטרנק שהם ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים פיננסיים המוצגים בה. אין להעביר סקירה זו לצד ג' כלשהו.כל הזכויות שמורות © 
 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים