פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
  נגזרות אשראי

מאת אלון אידן, מנכ"ל דימונד קפיטל


מזה כ- 5  שנים שהעולם מתנהל בסביבת ריביות אפסית.

ממרץ 2009 ועד תחילת השנה שעברה נהנו המשקיעים מרווחי הון נאים אשר יחד עם תשלומי הריבית מיצבו את מדדי האג"ח השונים כאפיק רווחי ובו בעת סולידי ויציב. ב-2013 נגמרה החגיגה. על אף הורדת צפיות התשואה בקרב מרבית המשקיעים ישנה הבנה גורפת כי מצב החברות והמדינות אינו כה מזהיר בכדי שהמשקיע יסתפק בתשואה ריאלית אפסית בגין סיכון שהוא לוקח בעת ההשקעה. וכך בשנת 2013, לראשונה מזה כמעט שני עשורים, הציגו חלק גדול ממדדי האג"ח הממשלתי והקונצרני תשואה שלילית.

מלבד החשיפה ההולכת וגדלה למניות ואג"חים בדרוג נמוך, הסביבה היחודית הנ"ל דוחפת משקיעים ברחבי העולם לחפש אחר הזדמניות בהשקעות אלטרנטיביות.
אחד מתחומי ההשקעות האלטרנטיביות הנהנים מביקושים ערים הוא תחום נגזרות האשראי. תחום הנחשב מורכב מאוד ושכמעט ולא זכה להתענינות הציבור מאז 2008.

המרכיב העקרי של אפיק זה הוא ה- CDO . (Collateral Debt Obligation) CDO דומה במהותו לקרן נאמנות המושקעת באג"ח, אך בשונה מקרן נאמנות, חברות CDO מגייסות מזומנים באמצעות הנפקת אגרות חוב של עצמן. התמורה מההשקעה מושקעת ברכישת תיק מגוון של חובות של חברות את החובות רוכשות חברות ה- CDO במספר דרכים, ביניהן: רכישת אג"ח, השתתפות במתן הלוואות או באמצעות ביטוח אשראי עסקי. תשלומי הקרן והריבית אותם משלמת החברה הלווה ל CDO משמשים להחזרת כספי המשקיעים

קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ב- 15 לספטמבר 2008 סימנה את אובדן אמון המשקיעים באפיק השקעה זה. ב-2008 דיווח ליהמן על הפסדים חסרי תקדים שמקורם בחשיפות אדירות לניירות מגובי משכנתאות מסוג "סאב-פריים" ומשכנתאות בדירוג נמוך אחרות אותן הוא איגח אך המשיך להחזיק במאזנו. ההפסדים הכבירים יחד עם רמת המינוף גבוהה של הבנק הובילו לקריסה הבלתי נמנעת.

מה שמשקיעים רבים שוכחים הוא כי למשוואה יש שני צדדים- בשנים 2006 עד 2008 בזמן שהציבור והבנקים קנו את אותם ניירות מגובי משכנתאות, מספר קרנות גידור הבינו כי שוק הנדל"ן מנופח ועומד בפני קריסה. קרנות אלו הניבו רווחים אדירים למשקיעים וזאת ע"י מכירה בחסר של ניי"ע מגובי משכנתאות ורכישת ביטוחי אשראי (CDS ). מבין מנהלי קרנות הללו המפורסם ביותר הוא ג'ון פולסון אשר ההימור שלו כנגד שוק המשכנתאות נודע בשם "THE GREATEST TRADE EVER" .

באחד מימי חורף 2006 ישבו ג'ון פולסון ואחד האנליסטים שלו על מאגר נתונים הסוקר את מחירי הנדל"ן למגורים ברחבי ארה"ב בארבעת העשורים האחרונים. מהנתונים השתקף כי לשיעורי הריבית אין כמעט השפעה על מחירי הנדל"ן. בנוסף, לאחר הרצת רגרסיה הסתמן קו מגמה ברור- בין השנים 1975 ל-2000 עלו מחירי הנדל"ן ב-1.4% בממוצע שנתי (מנוכה אינפלציה) ומאז שנת 2000 נסקו המחירים ב-7% בשנה- הרחק מעבר לקו המגמה. יתרה מכך, ההיסטוריה הראתה שלאחר כל נסיקה נפלו המחירים אל מתחת לקו המגמה. התמונה היתה ברורה- במוקדם או במאוחר מחירי הנדל"ן הולכים לצנוח, השאלה איך עושים מזה כסף?כעבור חודש, פולסון היה משוכנע שהוא גילה את הטרייד המושלם. ביטוח על משכנתאות מסוכנות נסחר באותה העת במחירים אפסיים. פולסון החל לקנות בשוק כמויות אדירות של CDS ומוצרים אחרים ששימשו כביטוח על חוב משכנתאות בדירוג נמוך וכן מכר בחסר את אינדקס ה- ABX. כל זאת מתוך הבנה שכאשר שוק הנדל"ן יתחיל לרדת ובעלי בתים שהסתמכו על עלית מחירים לטובת תשלום המשכנתאות יחלו לפגר בתשלומים, ערך פוליסות הביטוח יזנק. קרן נגזרות האשראי של פולסון הניבה בשנת 2007 רווח פנומינלי של- 589.9%!! והמשיכה לעלות גם ב- 2008 זאת בזמן ששווקי המניות רשמו ירידות עזות של עשרות אחוזים.
גם היום ניתן למצוא הזדמנויות רבות בשוק נגזרות האשראי. שוק זה המהווה גורם ביטוחי עבור חלק מהשחקנים, הימור על מחירי נכסים עבור אחרים ואמצעי ליצירת נזילות עבור גופים פיננסים הינו כר פורה לקרנות גידור והוא טומן בחובו אפשרות לרווחים אדירים בשלל מצבי שוק עבור שחקנים מקצועיים בעלי נזילות ואורך נשימה. המצב הנוכחי בו חלק ממדדי ומוצרי ה-CDS  נסחרים ברמות שפל מזכירים לנו את ההזדמנות שזיהה פולסון לפני 8 שנים.                                                 

עם זאת, חשוב לזכור כי להבדיל משווקי המניות, האג"ח והמטבעות, שוק נגזרות האשראי סובל לעיתים חוסר נזילות ופערי תמחור. כמו כן רבים מהמוצרים הנגישים לציבור מכילים רכיב גבוה של מינוף, על כן כל אפשרות השקעה, אטרקטיבית ככל שתראה חייבת להעשות בזהירות הנדרשת ובסכומים אותם אין בכוונתנו לפרוע בקבועי זמן קצרים.

אלון אידן הנו  מנכ"ל דימונד קפטל
 
 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים