פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
  האם כדאי לך להשקיע בקרן הגידור הזאת?

מאת: עו"ד עודד קרייזל
 

מאז ומתמיד חלמו משקיעים על השגת תשואות יפות בסיכון נמוך. מנהלים מוכשרים של קרנות גידור ברחבי העולם ידעו לספק את הסחורה הזו, בעיקר למשקיעים מוסדיים. כעת, יותר ויותר, נפתחות הזדמנויות השקעה בקרנות גידור גם עבור משקיעים פרטיים אמידים.
סביבת הריבית הנוכחית - נמוכה בראייה היסטורית וצפויה להימשך עמוק לתוך שנת 2014 אם לא מעבר לכך – אף היא מושכת משקיעים לחפש אלטרניטיבות השקעה לתיק ההשקעות הלא כל כך מניב שלהם.
נוכח מאפיינים אלה, ראוי להשמיע אות אזהרה: קיימים בשוק מנהלי כספים נכלוליים שינסו ללכוד ברשתם משקיעים תמימים התרים אחר אפיקי השקעה בעלי "פוטנציאל תשואתי גבוה". כעורך-דין העוסק מזה שנים בתחום ההשקעות האלטרנטיביות, אני יכול להעיד על מקרי תרמית לא מעטים שצצים ועולים בסביבת שוק מפולפלת זו.
גם בישראל עלו לכותרות מספר מקרים של כוויות רציניות שחטפו משקיעים פרטיים במבני השקעה אלטרנטיביים לא ממש מוסדרים כדבעי. מנהל ההשקעות ערן מזרחי שהורשע בגניבה, קבלת דבר במרמה וזיוף, עידו סמואל שהורשע במירמה, גניבה ורישום כוזב לאחר קביעה משפטית כי לא טרח לעדכן לקוחותיו בהפסדים ואף הגיש להם מסמכים כוזבים, ולאחרונה הוגשה בבית המשפט המחוזי בת"א תביעתו של לקוח נגד עמי סגל, מבעלי קבוצת פורום ואלפא פלטינום, הטוען למעילה בכספו בסכום של כ-29 מיליון שקל.
לכל המקרים הללו מכנה משותף: בכולם בוצעו השקעו באמצעות מבנה משפטי מורכב (החובק תאגידים זרים שונים ומשונים), ללא הקפדה על קיום הגנות משפטיות, מיסוייות ותפעוליות מינימליות.
------------------------------------
מהם האלמנטים אותם משקיע פרטי יכול לבדוק, כדי לבחון האם קרן ההשקעה האלטרנטיבית בה הוא מתעתד להשקיע מיטב כספו, מוגנת בצורה טובה מפני תרמיות נכלוליות?
 
נאמן חיצוני בכל חשבון קרן
השקעה בקרנות אלטרנטיביות מחייבת העברת כספי ההשקעה מחשבונו הפרטי של המשקיע, לחשבון הנמצא על שם ובבעלות הקרן. במקרה זה יש לוודא כי ההעברות לאותו חשבון מבוצעות באמצעות המערכת הבנקאית (לא בכסף מזומן/במעטפות), ושבאותו חשבון (ובכל חשבון אחר של הקרן) התמנה נאמן חיצוני ראוי - לרוב חברת נאמנות הקשורה למוסד פיננסי רשמי או למשרד רואי חשבון מוכר- שקיבל, לפני העברת הכספים, הרשאת חתימה משותפת או בלעדית (בלתי חוזרת) לכל הוצאת נכסים או כספים מאותו חשבון.
כך עובדות קרנות גידור מוסדרות בישראל. אותו נאמן אחראי כלפי המשקיעים לכל הפקדה או הוצאת כספים/נכסים מחשבונות הקרן. לא תיתכן הוצאת כספים/נכסים מחשבונות הקרן ללא חתימתו בכתב ומראש. זוהי הנקודה החשובה ביותר, שהיתה מונעת, בוודאות, מעשי תרמית רבים.
קביעת ערך נכסי קרן – על ידי גוף אובייקטיבי אחראי
הואיל וזכויותיו היחסיות של המשקיע בקרן הגידור נגזרות משווי נכסיה של הקרן, עליו להקפיד על קבלת דוחות יתרה תקופתיים אשר מונפקים על-ידי ובאחריות הנאמן הממונה, או לכל הפחות מבוקרים על-ידי משרד רואי חשבון מוכר. במרבית קרנות ההשקעה האלטרנטיביות – לנאמן החיצוני הממונה זכות בירור ופיקוח ישירה על נכסי הקרן וחשבונותיה והוא הגוף האחראי לעריכת ומשלוח הדוחות התקופתיים למשקיעים. שמירה על העיקרון הזה היתה מונעת, במקרים מפורסמים רבים, תרמיות מצד המנהל ("דוחות פיקטיביים").
דיווחים ותשלומים לרשויות המס
כל משקיע ישראלי חייב במס בישראל, אף אם הקרן או חשבון הבנק מצויים מחוץ לישראל! לכן, אין לקבל מצב בו אתם שומעים את מנהל ההשקעות מספר לכם כי עקב הפעלת הקרן/החשבון בחו"ל, אינכם חייבים במס ישראלי או בדיווח לרשויות המס בישראל. מדובר בהטעיה שעלולה לחשוף אתכם לעבירות פליליות.
יתרה מזאת, כאשר קרן ההשקעה או החשבון מצויים בחו"ל (ולא מנוכה מהם מס ישראלי במקור כמו במוסדות הפיננסיים הישראליים), כל משקיע חב בדיווחים מוגברים לרשות (דו"ח שנתי, דיווחי מקדמות חצי-שנתיים). זאת למעט במקרה שמדובר בחשבון קרן המחזיקה ברולינג מיסויי מאת רשות מס הכנסה בישראל ובפטור מניכוי במקור לגבי אותו חשבון.
בדיקת נאותות לפני ההשקעה בקרן
בישראל קיימים כיום גופים בעלי מומחיות לביצוע בדיקות נאותות תפעוליות לפני כניסת משקיע לקרן גידור. בדיקות אלו כוללות בירורים על מקבלי ההחלטות, עובדים ואנליסטים בקרן (לרבות סיכונים עקב ניגודי עניינים); ביצוע בדיקות פיננסיות ותפעוליות למטריקות כמותיות ואיכותניות (כגון בדיקת תשואות הקרן ותהליך בירורן, מדיניות ומתודולוגיית השקעות, סטיות ממדיניות ההשקעות, מבנה עמלות והתאמתו לסטנדרטים בענף); בדיקת המבנה התפעולי והארגוני, כולל הבק-אופיס התשתיתי והטכנולוגי, של הקרן והתאמתו למתודולוגיית ההשקעות המוצהרת ולסטנדרטים בענף; בדיקת איכות נותני השירותים החיצוניים לקרן (אדמיניסטרטורים, נאמנים, רו"ח מבקרים, ברוקרים וכולי); בדיקת נושאי מיסוי רלוונטיים וגורמי סיכון נוספים, וחשיפת סימני אזהרה עקב שינויים שבוצעו בקרן במהלך שנות הפעילות.
חלומות על התעשרות מהירה ותשואות גבוהות
לבסוף יש לזכור כי תשואות גבוהות לאורך זמן, הן דבר קשה מאוד להשגה. מנהלי ההשקעות המוצלחים בעולם מציגים תשואות של 15%-25% בשנה לאורך זמן, אך אלו מקרים קיצוניים ונדירים. ובשום מקרה אין להסתמך על תשואות קונסיסטנטיות, לא מבוקרות (על-ידי רואי חשבון או נאמן רשמי), או על תשואות גבוהות במשך זמן הקצר מהסייקל הכלכלי השלם (שפל/שיא).
------------------------------------
שמירה על כללי האצבע הבסיסיים הנ"ל לא תקנה בהכרח הגנה מפני הפסדי הון, אך ברוב המקרים תגן על המשקיע מפני התרמיות הנפוצות.
 
 
עו"ד עודד קרייזל מחזיק תואר שני במשפט מסחרי מאוניברסיטת תל-אביב ורישיון עריכת דין משנת 1995.

מרצה במכללת פיננסים, כותב בעיתונים ומגזינים כלכליים מובילים ובעל ניסיון של כ-15 שנים בהשקעות מבוססות ערך.

מייסד ומנהל חברת Israel Value Funds Ltd ואתרי האינטרנט shookrun.com ו-buysidemetrics.com.
 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים