פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
   

אלגו טריידינג, חלום או מציאות?

ניר פלג, מנכ"ל קריפטונייט קרנות גידור


אמיר, מנהל השקעות עם ותק של 5 שנים, בוגר תואר שני בכלכלה ומנהל עסקים, שכנע את חברו משכבר הימים, רונן, בוגר יחידת 8200 ודוקטורנט במדעי המחשב, לבנות "מכונה" שתדע לסחור במניות בנאסדק ולייצר כ 5000$ ביום, על בסיס אסטרטגיית מסחר שאמיר פיתח. השכנועים צלחו הפיתוח התחיל ולאחר כשנתיים הצליחו השניים לייצר אסטרטגיית מסחר ממוחשבת. כעבור פחות מ6 חודשים נאלצו השנים לעצור את ה"מכונה" ולהודות שנחלו כישלון צורב. למה זה נשמע מוכר ולמה זה קורה?

מה זה "אלגו טריידינג"? מערכת מסחר אשר מנצלת מודלים מתמטיים מתקדמים מאוד בקבלת החלטות בעת עסקה בשווקים הפיננסיים. מקובל לחשוב שאלגו טריידינג, היא פעילות מסחר מהירה מאוד המתבצעת תכופות, כדי לאתר תמחור שגוי בשוק ולנצלו. בפועל מערכת מסחר כזו יכולה לשמש לצרכים שונים ומגוונים, החל ממערכת השולטת על ציטטום אלקטרונים שונים, ע"י עושי שוק או סוחרים וכלה במערכות אלגוריתמיות מתוחכמות שנועדו ליישם אסטרטגיות מסחר שונות.

איך מפתחים מערכת כזו? שלבי הפיתוח מתחילים כמעט תמיד מרעיון או אסטרטגיה של מסחר בני"ע. המפתח מניח כי ע"י הפיכת האסטרטגיה ל"מכונה" ממוחשבת, אפשר להפיק תועלת רבה ויתרון ממשי על פני שאר הסוחרים בשוק. כאשר הרעיון קיים, ניגשים לבדוק את התאמתו והצלחתו על פני ההיסטוריה. עם מציאת תוחלת חיובית בבדיקת ההיסטוריה, עובר הפיתוח לשלב של כתיבת האלגוריתם ע"י איש תוכנה, בדיקת הבאגים של התוכנה והבאתה לשלב של ביצוע "חי". לכאורה תהליך פשוט יחסית ומובנה, אולם שלבים כללים אלו אינם מספקים כלל ועיקר ויש צורך בהרבה מומחיות וידע, כדי להעביר את התהליך בשרשרת פיתוח נכונה ואמינה.

רבים מאוד הם "מאוכזבי האלגו טריידינג", אותם אנשים שהשקיעו זמן ומשאבים רבים מאוד, חשבו כי הם בדרך הנכונה, אולם כגודל הציפיה כך גודלה של האכזבה! לצורך ריקוד הטנגו הזה, אין זה מספיק להיות איש השקעות מעולה ומנוסה, או מתמטיקאי מוכשר, אלא להיות בקיא ומנוסה בתהליכים, לדעת איך להוביל נכון את התהליך, ממה להיזהר ואיך לתמרן בסבך הקשה של עולם ההשקעות הממוחשבות.

דוגמה לרעיון עבור אלגו טריידינג: מסחר במניות לאחר הודעת אזהרת רווח. הרעיון שעומד מאחורי העניין הוא, ניסיון לאתר כשלי שוק בתמחור מניות, מיד לאחר הודעה מהותית, כגון אזהרת רווח. הצפי הוא לתנודה רבה וחזקה במניה בעקבות פרסום ההודעה והפקת רווח כתוצאה מהתנהגות השוק הלא רציונאלית. אין זה חשוב לצורך הדוגמה, אם הגיון המסחר הוא לנצל את הירידה החדה ולרכוש את המניה, או להצטרף למכירה בחסר, כדי לנצל את המשך הירידה במניה. לצורך זיהוי ואפיון מתודולוגיית המסחר, יש לאסוף כמות משמעותית של נתוני עבר, עבור חברות שהודיעו על אזהרות רווח והתנהגות המניות שלהן בעקבות כך. כמובן שככל שנאסוף יותר מקרים, איכות הניתוח והסקת המסקנות שלנו ישתפרו. חשוב לזכור כי איכות הנתונים, גם אם היא מגיעה מספק נתונים איכותי, עלולה להיות בעייתית במקרים מסוימים. בכל אוסף נתונים כאלו יהיה "רעש" של נתונים לא אמינים ולא איכותיים, יש לסנן ולמיין את הנתונים, כך שיהיו מהמנים ונקיים מ"רעש" מפריע. לאחר שיש לנו נתונים אמינים, יש להתחיל ולבדוק את מתודולוגית המסחר על נתוני העבר ולראות את מידת הצלחתם ויעילותם. צריך יהיה לבצע התאמות ושינויים בשיטת המסחר כדי לנסות ולמקסם את הרווח. לאחר שיש נתוני עבר נוכל להעריך עד כמה טובה אסטרטגית המסחר שלנו. בהנחת מספרים טובים ופוטנציאל רווח גבוה, מנתוני הבדיקה, ניגש ליישם את המודל למסחר הלכה למעשה ואז נגלה כי גם אם עברנו את המשוכה הטכנית, של ייצור ממשק המסחר, נתוני המסחר האמתי יהיו שונים מנתוני הבדיקה בעבר, משום שלסחור ב"רטוב" שונה לגמרי ממסחר דמה על נתוני עבר. נניח שנתגבר על כל הקשיים ונגיע לשלב בו המערכת שלנו עובדת וסוחרת במציאות ואפילו מראה תוצאות טובות. חשוב שנזכור כי מסחר בהיקף של 100 אלף דולר שונה ממיליון ומיליון שונה מ 10 מיליון וכן הלאה. כלומר בהחלט לא בטוח שתוצאות שנתקבלו בסכום קטן ימשיכו להתקבל באותו שיעור גם על סכום גדול הרבה יותר! לסיום מערכת טובה שעובדת יפה במשך כמה חודשים, אינה ערבות לכך שהביצועים ימשיכו לאורך זמן.

עולם ההשקעות היום, מזמן לנו הרבה מפגשים עם תוכנות מסחר אלגוריתמיות, אנו חייבים לאמץ את השימוש הנבון בחלקן (במיוחד את אלו שנותנות לנו תמיכה במסחר וניתן לקבלן מהברוקר שדרכו סוחרים) ויחד עם זאת להיזהר מאוד ממחשבה על תהליך קל ומהיר של הפיכת רעיון למכונת כסף משומנת, מהר וללא חששות.

אנו בקריפטונייט עוסקים בעולם זה של פיתוחי אסטרטגיות מתמטיות, כבר מעל 8 שנים, הידע והניסיון שנרכשו בקרן, מאפשרים לנו לנהל את חלק מהשקעותינו, בצורה ממוחשבת שמעניקה לנו יתרון יחסי לאורך זמן. יש לנו היום מעין "מעבדה" שבה ניתן לייצר כלים ממוחשבים, המבוססים על אלגוריתמים ממוחשבים.

ניר פלג, מנכ"ל קריפטונייט קרנות גידור

 

 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים