פיננסים המכון לבעלי תפקידים בשוק ההון  |  פיננסים השקעות ריאליות  |  

תאריך ושעה
 

 
 
מאמרים לפי נושאים
מצב השוק
השקעות  בינלאומיות
השקעות אלטרנטיביות
מכשירים פיננסיים ומט"ח
נדל"ן ושוק ההון
אתיקה וממשל תאגידי
השקעות ערך
פסיכולוגיה והשקעות
ניתוח פיננסי
 
 
 
 
 
תמונות מכנס אחרון
 
 
טופס הצטרפות לניוזלטר  חודשי
 


ערוץ פיננסים ב-
   תפיסת הסיכון בתמחור ני"ע
 
אלון כץ  Aladin R.S. Invest Hedge Fund

 

מעניין שכמעט כל נסיעה במונית, מגיעה לשיחה יזומה ע"י הנהג בדבר תחום עיסוקו של הנוסע. וכאשר נהגי מוניות שומעים שתחום עיסוקי הוא שוק ההון עיניהם נאורות. דבר ידוע הוא, שלרמת "מומחיותו" של נהג המונית בשוק ההון יש קשר ישיר למידת ה"בועתיות" השוררת באותה עת בשוק, וכאשר עליתי על מונית בשבוע האחרון, נזעק הנהג כששמע שאני מנהל מכשיר השקעה המתמחה באג"ח קונצרניות. הוא טען כי בכל העיתונים בתחנה כתוב שהאג"ח הקונצרניות מסוכנות, וכדאי להשקיע היום במניות. האמת, שכאנליסט אני מסכים עם הקביעה ברמה הכללית, אבל לך תסביר שהמוצר שאתה מנהל, אלאדין, משתמש אולי באותו "דלק", אבל ה"מנוע" שונה לחלוטין.
במסגרת תפקידיי בישראל ובקנדה שימשתי כאנליסט וכיועץ כלכלי. אחד שעמל קשה ומנסה לנתח, להבין ולחזות התפתחויות כלכליות ברמת המאקרו, וברמת הפירמה הבודדת. כן-כן, DCF, מכפילי רווח, מכפילי EV, כל הדברים שאתם מכירים, ועוד כמה שיטות שקרוב לוודאי אינכם מכירים.
לא פעם תהיתי האם באמת אני יכול לפענח מה עובר במוחם של פוליטיקאים מארה"ב או מגרמניה, אילו תהליכים קורים או יקרו שעשויים להשפיע על החלטותיהם, להקיש מכך על הלכי הרוח של המון המשקיעים בעולם, וכל זאת מישראל הקטנה.
גיליונות האקסל המפלצתיים שבניתי כדי שאוכל להעריך נכונה את שוויין של חברות השתנו לבלי הכר עם שינוי קל בהנחות לעתיד - במרווחי הרווחיות, בצמיחה החזויה, או בשיעורי ההיוון. אז מה בעצם הטעם בכל אלו, אם הנחות בסיס אלה אינן מדויקות (וברור שאינן).
חזרתי אל כור מחצבתי – ספרי הלימוד של לשכת ה-CFA, ראיתי שוב את כל אותם מודלים סטטיסטיים ואקונומטריים שאמורים לעזור לי לנהל סיכון, אשר הוא ללא ספק, הבסיס לניהול השקעות, לפחות לדעתי. אך, עדיין, בכל ארגז הכלים המכובד שקיבלתי במסגרת ה-CFA לא מצאתי את אשר חיפשתי. וזאת מדוע?
אם ננסה לחזות אירועים מעט יותר מורכבים מהטלת מטבע, ונפרוט את עולם המציאות למספר רמות של וודאות נגלה שאנו חיים בכאוס כמעט טוטאלי – וודאות אמיתית מתרחשת כאשר ידוע לנו שאירוע מסוים יתרחש במאה אחוזים – ידע מושלם. חוסר וודאות בהסתברות ידועה מתקיימת כאשר ההסתברות לאירוע שאנו ערים לו ידועה לנו (למשל 80%). חוסר וודאות מתקיימת כאשר אנו ערים לאירוע מסוים, אך אין לנו מושג אמיתי להסתברות להתרחשותו. "בורות" מתרחשת כאשר כלל איננו ערים לאפשרות של אירוע מסוים להתרחש (משבר 2008). העולם האמיתי "חי" בעיקר בין חוסר וודאות ל"בורות", למרות שאנו מנסים לכפות את רמות הוודאות הגבוהות על עולם ההשקעות, אך אלו אינן באמת מתקיימות.
בשבת אחת, כשישבתי עם חמי (פרופסור לפיזיקה) וסיפרתי לו על מאמציי למצוא דרך לניהול סיכונים נכון, הוא הפנה אותי לקריטריון קלי. קריטריון קלי, למעשה מהווה את הבסיס לפילוסופיה של אלאדין.
אין מבחינת שיטות העבודה שלנו משמעות מהותית לפוטנציאל הרווח/ההפסד הנגזר מן התשואות הגלומות באג"ח אלה, משום שאני חושב שיהיה נכון לומר שאנו באלאדין חפים מן היוהרה של לנקוב במחירי יעד אבסולוטיים. באלאדין אנו פועלים לאתר עיוותים יחסיים זמניים בתמחור של ניירות ערך, ולנצל אותם תוך כניסה לפוזיציות וניהול מערך הגנות דינאמי על מנת לנטרל חלק ממגוון הסיכונים הגלום בפוזיציה ו/או בפורטפוליו. ובכלל, עפ"י רוב, אנו נעדיף לתגבר את מערכי ההגנה שלנו עם כניסה לנקודות אי-וודאות, ולא להמר על תוצאה, ועל כיוון נגזר של השוק. ומה על "ברבורים שחורים" אתם שואלים? אני יכול לומר שבאלאדין מאמינים שברבור שחור הוא חיה מאוד נפוצה ב"ג'ונגל" של שוק ההון.
הבחירה שלנו להתמקד באג"ח קונצרניות בעלות רמת סחירות גבוהה באופן יחסי, ובעלות דירוג גבוה (לסוף חודש נובמבר 60.7% מהפורטפוליו בדירוג A+ ומעלה, 80.3% בדירוג A- ומעלה), נובעת גם ממניעי שיטות הפעולה שלנו, אך גם ובעיקר מהרצון לתת למשקיעים שלנו נזילות מקסימאלית, ושקיפות מלאה לגבי שווי השקעתם בקרן.
 
אלון כץ הינו בעל נסיון של 14 שנים בתחום הפיננסי, ומילא מגוון תפקידים בשוק ההון בארץ ובחו"ל.
 
אני מניח שטקסט זה משרטט בקווים כלליים את פילוסופיית הפעולה של אלאדין, ואת הקווים המנחים את מנהליה.
 
 
 
 
 
 

מדדים עולמיים
 
 
יומן אירועים עולמי
 
 
שערי מטבע
 
 
המרת מטבעות
 
שערי ריביות
 
 Top
לייבסיטי - בניית אתרים